Michael Rubbestad (SD)

Michael Rubbestad (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 214
Titel Avdelningschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.rubbestad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 18-. Suppleant valprövningsnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Per Rubbestad och Carin Rubbestad, f. Hermansson.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare Sverigedemokraterna Håbo kommun. Ledamot, kommunstyrelsen Håbo kommun.
  • Litteratur

    Handbok för föreningar och grupper (tillsammans med Richard Jomshof & Björn Söder).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:KrU5 20 april 2022 Folkbildning och spelfrågor
Debatt om förslag 2021/22:UbU21 23 mars 2022 Stärkt kvalitet och likvärdighet i pedagogisk omsorg
Debatt om förslag 2021/22:UbU13 24 februari 2022 Förskolan
Debatt om förslag 2021/22:UbU12 24 februari 2022 Studiestöd

Dokument:

Opartisk rapportering inom SVT

Skriftlig fråga 2020/21:3484 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2020/21:3484 Opartisk rapportering inom SVT av Michael Rubbestad SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Häromveckan svarade Sveriges Televisions lokalkontor i Gävleborg på sin Facebooksida på en fråga från en bekymrad tittare. I deras svar går följande att läsa: Människor med utländsk bakgrund har

Inlämnad: 2021-08-18 Svarsdatum: 2021-09-03 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3484 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 99 kB)

Skärpta krav på pedagogisk omsorg

Interpellation 2020/21:858 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2020/21:858 Skärpta krav på pedagogisk omsorg av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S I september 2018 tillsattes en utredning med fokus på pedagogisk omsorg. Denna utredning presenterades för exakt ett år sedan, och remisstiden avslutades i oktober förra året. I ett inslag nyligen uttalade

Inlämnad: 2021-08-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2020/21:858 av Roger Haddad (L) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skärpta krav på pedagogisk omsorg

Andelen manlig personal i förskolan

Interpellation 2020/21:857 av Michael Rubbestad (SD)

Interpellation 2020/21:857 Andelen manlig personal i förskolan av Michael Rubbestad SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Könsfördelningen bland de anställda i förskolan är fortsatt mycket ojämn drygt 4 procent av de anställda som arbetar med barn är män. Andelen har varit i stort sett konstant under de senaste tio

Inlämnad: 2021-08-13 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2020/21:857 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Andelen manlig personal i förskolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.