Michael Rubbestad (SD)

Michael Rubbestad (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 214
Titel Avdelningschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.rubbestad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 18-. Suppleant valprövningsnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Per Rubbestad och Carin Rubbestad, f. Hermansson.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare Sverigedemokraterna Håbo kommun. Ledamot, kommunstyrelsen Håbo kommun.
  • Litteratur

    Handbok för föreningar och grupper (tillsammans med Richard Jomshof & Björn Söder).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2019/20:UbU22 3 juni 2020 Komvux för stärkt kompetensförsörjning
Debatt om förslag 2019/20:CU12 23 april 2020 Ersättningsrätt och insolvensrätt
Frågestund 16 april 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:UbU8 15 januari 2020 Förskolan

Dokument:

Trossamfund och jämställdhet

Skriftlig fråga 2021/22:1594 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2021/22:1594 Trossamfund och jämställdhet av Michael Rubbestad SD till Arbetsmarknads- och jämställdhetsminister Eva Nordmark S Dina fruar är en njutning för dig, så gå till din njutning när och hur du vill.Koranen 2:223 Efter inkomna tips om att shiamuslimska imamer i Sverige viger kvinnor som köps för pengar inleder

Inlämnad: 2022-05-13 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1594 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 113 kB)

med anledning av prop. 2021/22:162 Elevhälsa och stärkt utbildning för elever med intellektuell funktionsnedsättning

Motion 2021/22:4586 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4586 av Patrick Reslow m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:162 Elevhälsa och stärkt utbildning för elever med intellektuell funktionsnedsättning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det för grundsärskolans elever ska ske en kontinuerlig

Inlämnad: 2022-04-06 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2021/22:UbU27
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:4586 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4586 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2021/22:161 Ökad likvärdighet för skolhuvudmän

Motion 2021/22:4585 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4585 av Patrick Reslow m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:161 Ökad likvärdighet för skolhuvudmän Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med ett nytt och genomarbetat förslag för


Utskottsberedning: 2021/22:UbU32
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2021/22:4585 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4585 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.