Michael Rubbestad (SD)

Michael Rubbestad (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 214
Titel Avdelningschef.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post michael.rubbestad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot utbildningsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 18-. Suppleant valprövningsnämnden 19-.
  • Föräldrar

    Per Rubbestad och Carin Rubbestad, f. Hermansson.
  • Kommunala uppdrag

    Gruppledare Sverigedemokraterna Håbo kommun. Ledamot, kommunstyrelsen Håbo kommun.
  • Litteratur

    Handbok för föreningar och grupper (tillsammans med Richard Jomshof & Björn Söder).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:UbU22 3 juni 2020 Komvux för stärkt kompetensförsörjning
Debatt om förslag 2019/20:CU12 23 april 2020 Ersättningsrätt och insolvensrätt
Frågestund 16 april 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:UbU8 15 januari 2020 Förskolan

Med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten - regler, tillämpning och tillsyn

Motion 2019/20:3623 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3623 av Patrick Reslow m.fl. SD Med anledning av skr. 2019/20:162 Riksrevisionens rapport om undantag från skolplikten regler, tillämpning och tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att rektorernas möjlighet att bevilja ledighet utan


Utskottsberedning: 2020/21:UbU3

Motion 2019/20:3623 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3623 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Coronasmittan och skolplikten

Skriftlig fråga 2019/20:1201 av Michael Rubbestad (SD)

Fråga 2019/20:1201 Coronasmittan och skolplikten av Michael Rubbestad SD till Utbildningsminister Anna Ekström S I såväl Sverige som i många andra delar av världen fortsätter coronaviruset att breda ut sig. Regeringen har beslutat att inte stänga skolor, vilket av naturliga skäl leder till att många föräldrar och vårdnadshavare

Inlämnad: 2020-04-16 Svarsdatum: 2020-04-29 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1201 av Michael Rubbestad (SD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2019/20:127 Fjärrundervisning, distansundervisning och vissa frågor om entreprenad

Motion 2019/20:3561 av Patrick Reslow m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3561 av Patrick Reslow m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:127 Fjärrundervisning, distansundervisning och vissa frågor om entreprenad Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser distansundervisning kap. 5Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2019/20:UbU23
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:3561 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3561 av Patrick Reslow m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se