Michael Svensson (M)

Michael Svensson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Restauratör/fil.kand
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-04-07 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-01-27
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-11-17 – 2018-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och kulturutskottet 11-.
  • Föräldrar

    Restauratören Göte Svensson och hemmafrun Mona Svensson, f. Qvarnström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Falkenberg, slutår 76. Fil.kand. statsvetenskap, historia, ekonomisk historia, nationalekonomi, Lunds/Göteborgs universitet, slutår 82. Reservofficersexamen, Hallands regemente 82.
  • Anställningar

    Tjänsteman, MUF:s kansli 79-80. Egenföretagare/krögare 82-06. Delikatesshandlare 95-07. Platschef, livsmedelsindustri 06-08. Konsult/utbildare, Delikatesscompagniet AB 92-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenbergs kommun 79-88. Ledamot, kommunstyrelsen 85-88. Ordförande, kulturnämnden 82-85. Ledamot, byggnadsnämnden 85-88. Suppleant, socialnämnden 98-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Halland 78-81. Ordförande, MUF Göteborg 80-81. Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 80-84. Ordförande, Falkenbergsmoderaterna 86-88, vice ordförande 08-. Leder en idépolitisk samtalsklubb i M-gruppen. Förbundsordförande, Moderaterna i Halland 13-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fusket kring de nationella proven

Interpellation 2016/17:324 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2016/17:324 Fusket kring de nationella proven av Michael Svensson M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Uppdrag granskning gjorde nyligen, tillsammans med Lärarnas Riksförbund, en granskning av nationella proven i Sverige. I granskningen uppger 9 procent av lärarna att det förekommer fusk vid de

Inlämnad: 2017-02-20 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Interpellation 2016/17:324 av Michael Svensson (M) (pdf, 79 kB)

Höjd kompetens i Sveriges skolor

Interpellation 2016/17:282 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2016/17:282 Höjd kompetens i Sveriges skolor av Michael Svensson M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP För att få världens bästa skola behöver vi ha visioner och strategier för hur vi ska nå dit. Nyligen presenterades resultaten från PISA och Timss, och glädjande nog har resultaten bland Sveriges

Inlämnad: 2017-02-02 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2016/17:282 av Michael Svensson (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Höjd kompetens i Sveriges skolor

Påstådda övervinster i välfärden

Interpellation 2016/17:85 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2016/17:85 Påstådda övervinster i välfärden av Michael Svensson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Svensk välfärd behöver stärkas för att garantera en bra välfärd som når alla människor i vårt land. I arbetet med att stärka välfärden behövs alla aktörer som är beredda att möta de krav som svenska folket

Inlämnad: 2016-10-25 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:85 av Michael Svensson (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Påstådda övervinster i välfärden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se