Michael Svensson (M)

Michael Svensson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Restauratör/fil.kand
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-04-07 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-01-27
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-11-17 – 2018-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och kulturutskottet 11-.
  • Föräldrar

    Restauratören Göte Svensson och hemmafrun Mona Svensson, f. Qvarnström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Falkenberg, slutår 76. Fil.kand. statsvetenskap, historia, ekonomisk historia, nationalekonomi, Lunds/Göteborgs universitet, slutår 82. Reservofficersexamen, Hallands regemente 82.
  • Anställningar

    Tjänsteman, MUF:s kansli 79-80. Egenföretagare/krögare 82-06. Delikatesshandlare 95-07. Platschef, livsmedelsindustri 06-08. Konsult/utbildare, Delikatesscompagniet AB 92-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenbergs kommun 79-88. Ledamot, kommunstyrelsen 85-88. Ordförande, kulturnämnden 82-85. Ledamot, byggnadsnämnden 85-88. Suppleant, socialnämnden 98-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Halland 78-81. Ordförande, MUF Göteborg 80-81. Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 80-84. Ordförande, Falkenbergsmoderaterna 86-88, vice ordförande 08-. Leder en idépolitisk samtalsklubb i M-gruppen. Förbundsordförande, Moderaterna i Halland 13-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Strandskydd och bostadsbyggande

Interpellation 2017/18:567 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:567 Strandskydd och bostadsbyggande av Michael Svensson M till Miljöminister Karolina Skog MP Sverige har en lång fastlandskust. Enligt Statistiska centralbyråns beräkningar är den totala strandlängden i landet 424 000 km, vilket motsvarar tio och ett halvt varv runt ekvatorn eller mer än ett helt

Inlämnad: 2018-05-29 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:567 av Michael Svensson (M) (pdf, 99 kB)

En utbyggnad av vägarna till Ullared

Interpellation 2017/18:561 av Michael Svensson (M)

Interpellation 2017/18:561 En utbyggnad av vägarna till Ullared av Michael Svensson M till Statsrådet Tomas Eneroth S Väg 154 från Falkenberg och väg 153 från Varberg är vägar som båda leder till Ullared. Ytterligare gemensamt för väg 154 och 153 är att de är hårt belastade av såväl personbilar som tung trafik. Sträckorna

Inlämnad: 2018-05-25 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:561 av Michael Svensson (M) (pdf, 89 kB)

Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Interpellation 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2017/18:300 Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Svenska skolor och klassrum ska vara en trygg plats för såväl elever som lärare. När klassrummet präglas av studiero kan lärarna fokusera på elevernas lärande och kunskapsutveckling.

Inlämnad: 2017-12-20 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:300 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kränkningar, hot och våld mot personal i skolan

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se