Michael Svensson (M)

Michael Svensson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel Restauratör/fil.kand
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-04-07 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-01-27
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-11-17 – 2018-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot kulturutskottet 10-11 och utbildningsutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 10-14 och kulturutskottet 11-.
  • Föräldrar

    Restauratören Göte Svensson och hemmafrun Mona Svensson, f. Qvarnström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Falkenberg, slutår 76. Fil.kand. statsvetenskap, historia, ekonomisk historia, nationalekonomi, Lunds/Göteborgs universitet, slutår 82. Reservofficersexamen, Hallands regemente 82.
  • Anställningar

    Tjänsteman, MUF:s kansli 79-80. Egenföretagare/krögare 82-06. Delikatesshandlare 95-07. Platschef, livsmedelsindustri 06-08. Konsult/utbildare, Delikatesscompagniet AB 92-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gymnasieutredningen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenbergs kommun 79-88. Ledamot, kommunstyrelsen 85-88. Ordförande, kulturnämnden 82-85. Ledamot, byggnadsnämnden 85-88. Suppleant, socialnämnden 98-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MUF Halland 78-81. Ordförande, MUF Göteborg 80-81. Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 80-84. Ordförande, Falkenbergsmoderaterna 86-88, vice ordförande 08-. Leder en idépolitisk samtalsklubb i M-gruppen. Förbundsordförande, Moderaterna i Halland 13-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Produktion och försäljning av gårdsproducerade livsmedel

Motion 2010/11:MJ389 av Michael Svensson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ389 av Michael Svensson M Produktion och försäljning av gårdsproducerade livsmedel m1482 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om produktion och försäljning av gårdsproducerade livsmedel. Motivering Vi talar om matlandet


Utskottsberedning: 2010/11:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:MJ389 av Michael Svensson (M) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:MJ389 av Michael Svensson (M) (pdf, 127 kB)

Översyn av antalet myndigheter

Motion 2010/11:K243 av Jenny Petersson och Michael Svensson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:K243 av Jenny Petersson och Michael Svensson M Översyn av antalet myndigheter m1193 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att minska antalet myndigheter. Motivering Till varje departements ansvarsområde hör ett antal


Utskottsberedning: 2010/11:KU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:K243 av Jenny Petersson och Michael Svensson (M) (doc, 68 kB) Motion 2010/11:K243 av Jenny Petersson och Michael Svensson (M) (pdf, 159 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se