Mikael Cederbratt (M)

Mikael Cederbratt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Poliskommissarie.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant socialutskottet 06-10 och justitieutskottet 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 10-14. Suppleant EU-nämnden 06-.
  • Föräldrar

    Kantorn Ingemar Cederbratt och sjuksköterskan Ulla Cederbratt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 74. Polishögskolan, slutår 76.
  • Anställningar

    Polis, Rikspolisen 76-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Göteborg och Bohuslän 98. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Strömstad 92-98 och omsorgsnämnden, Strömstad 99. Gruppledare, Moderaterna, Strömstad 92-99. Ledamot, landstingsstyrelsen, Bohuslandstinget 92-95. Regionråd, Västra Götalands region 00-06. Ordförande och vice ordförande, Bohustrafiken 93-98. Ordförande, Västtrafik 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas lokalförening 91-97. Styrelseledamot, Moderaternas länsförbund i Bohuslän 93-03 och Moderaternas länsförbund i norra Älvsborg 04-. Ordförande, Strömstad polisförening 89-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Omreglera den svenska spelmarknaden

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. m Omreglera den svenska spelmarknaden m1453 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa ett licenssystem som uppfyller EG-rättens krav genom att stå öppet för företag verksamma i Sverige


Utskottsberedning: 2007/08:KrU13
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2007/08:Kr357 av Tomas Tobé m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Infrastruktur i Göteborg och Västsverige

Motion 2007/08:T503 av Eva Flyborg m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:T503 av Eva Flyborg m.fl. fp, m, c, kd Infrastruktur i Göteborg och Västsverige fp1376 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om infrastruktursatsningar i Göteborg och Västsverige. Motivering Sverige lider för närvarande


Utskottsberedning: 2007/08:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T503 av Eva Flyborg m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 73 kB)

Skatt på rökfri tobak

Motion 2007/08:Fi267 av Jan R Andersson och Mikael Cederbratt (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi267 av Jan R Andersson och Mikael Cederbratt m Skatt på rökfri tobak m1745 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ändrad fördelning av den i budgetpropositionen 2007/08:1 föreslagna höjningen av skatten på tobak.


Utskottsberedning: 2007/08:FiU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Fi267 av Jan R Andersson och Mikael Cederbratt (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se