Mikael Cederbratt (M)

Mikael Cederbratt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Poliskommissarie.
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-11-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-12-06 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 06-. Suppleant socialutskottet 06-10 och justitieutskottet 14-. Ledamot Europarådets svenska delegation 10-14. Suppleant EU-nämnden 06-.
  • Föräldrar

    Kantorn Ingemar Cederbratt och sjuksköterskan Ulla Cederbratt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, humanistisk linje, slutår 74. Polishögskolan, slutår 76.
  • Anställningar

    Polis, Rikspolisen 76-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Göteborg och Bohuslän 98. Ledamot, Migrationsverkets insynsråd 08-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Strömstad 92-98 och omsorgsnämnden, Strömstad 99. Gruppledare, Moderaterna, Strömstad 92-99. Ledamot, landstingsstyrelsen, Bohuslandstinget 92-95. Regionråd, Västra Götalands region 00-06. Ordförande och vice ordförande, Bohustrafiken 93-98. Ordförande, Västtrafik 99-00.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaternas lokalförening 91-97. Styrelseledamot, Moderaternas länsförbund i Bohuslän 93-03 och Moderaternas länsförbund i norra Älvsborg 04-. Ordförande, Strömstad polisförening 89-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2016/17:170 Riksrevisionens rapport om sjukskrivning

Motion 2016/17:3731 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3731 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av skr. 2016/17:170 Riksrevisionens rapport om sjukskrivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör vidta åtgärder som följer av de slutsatser som Riksrevisionen framhåller och


Utskottsberedning: 2016/17:SfU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3731 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3731 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 68 kB)

En polis närmare medborgarna

Skriftlig fråga 2016/17:1218 av Mikael Cederbratt (M)

Fråga 2016/17:1218 En polis närmare medborgarna av Mikael Cederbratt M till Statsrådet Anders Ygeman S Man ska vara försiktig med vilka ord man använder, men tyvärr blir det alltmer berättigat att använda ordet kris för att beteckna det tillstånd svensk polis befinner sig i just nu. Uppklarningsprocenten ligger på rekordlåga

Inlämnad: 2017-04-06 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1218 av Mikael Cederbratt (M) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn

Motion 2016/17:3677 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3677 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ytterligare skärpa regelverket och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:SfU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3677 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3677 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se