Mikael Damberg (S)

Mikael Damberg (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 26
Titel Förvaltningsekonom.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2004-10-05 – 2014-10-02
    • Ledig 2004-08-30 – 2004-10-04
    • Ordinarie 2004-08-16 – 2004-08-29
    • Ledig 2004-04-05 – 2004-08-15
    • Ordinarie 2003-03-01 – 2004-04-04
    • Ledig 2003-01-21 – 2003-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-01-20
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2012-02-23 – 2014-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Vice ordförande 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-02-24 – 2012-09-18
    • Näringsdepartementet

    • Närings- och innovationsminister 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot utbildningsutskottet 02-10 och vice ordförande utbildningsutskottet 10-12. Suppleant försvarsutskottet 02-06 och finansutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-14, riksdagens valberedning 12, vice ordförande 12-14 och ordförande 14. Ledamot Utrikesnämnden 12-14 och riksdagsstyrelsen 12-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-14. Gruppledare 12-14. Statsråd (närings- och innovationsminister), Näringsdepartementet 141003-190120 och statsråd (inrikesminister), Justitiedepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Partikassören och generalkonsuln Nils Gösta Damberg och sekreteraren Riitta Liisa Valtonen.
  • Utbildning

    Förvaltningslinjen, Stockholms universitet, slutår 00.
  • Anställningar

    Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 95-97 och Statsrådsberedningen 97-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, regeringens delegation för jämställdhet i förskolan 03-06. Styrelseledamot, Södertörns högskolas styrelse 04-07. Ledamot, Mistra (miljöstrategisk forskningsstiftelse) 04-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna 94-02. 2:e vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden 99.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, SSU 99-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse och verkställande utskott 99-03, 09-. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 05-. Ordförande, Stockholms läns Socialdemokratiska partidistrikt 04-. Styrelseledamot, Bommersvik AB 99-03. Ordförande, Fadime Sahindals insamlingsstiftelse 01-.
  • Bostadsort

    Solna

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

israeliska förstörelsen av egendom på Västbanken och Gaza

Skriftlig fråga 2002/03:301 av Damberg, Mikael (s)

den 13 december Fråga 2002/03:301 av Mikael Damberg s till utrikesminister Anna Lindh om israeliska förstörelsen av egendom på Västbanken och Gaza Palestiniernas situation förvärras i takt med att den israeliska ockupationen skärper sitt grepp om Västbanken och Gaza. Sedan det palestinska upproret inleddes för drygt

Inlämnad: 2002-12-13 Besvarare: Anna Lindh (S)

Folkhälsa

Motion 2002/03:So496 av Cinnika Beiming m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:So496 av Cinnika Beiming m.fl. s Folkhälsa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av särskilda insatser i socialt och ekonomiskt utsatta bostadsområden för en förbättrad folkhälsa för alla. Motivering Människors


Utskottsberedning: 2002/03:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Trygghetssystemens funktionssätt för studenter

Motion 2002/03:Sf373 av Mikael Damberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Sf373 av Mikael Damberg m.fl. s Trygghetssystemens funktionssätt för studenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över trygghetssystemens, särskilt föräldraförsäkringens, funktionssätt och effekter för Sveriges


Utskottsberedning: 2002/03:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se