Mikael Damberg (S)

Mikael Damberg (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 26
Titel Förvaltningsekonom.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2004-10-05 – 2014-10-02
    • Ledig 2004-08-30 – 2004-10-04
    • Ordinarie 2004-08-16 – 2004-08-29
    • Ledig 2004-04-05 – 2004-08-15
    • Ordinarie 2003-03-01 – 2004-04-04
    • Ledig 2003-01-21 – 2003-02-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2003-01-20
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2012-02-23 – 2014-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Ordförande 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Vice ordförande 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2012-02-24 – 2012-09-18
    • Näringsdepartementet

    • Närings- och innovationsminister 2014-10-03 – 2019-01-21
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot utbildningsutskottet 02-10 och vice ordförande utbildningsutskottet 10-12. Suppleant försvarsutskottet 02-06 och finansutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-14, riksdagens valberedning 12, vice ordförande 12-14 och ordförande 14. Ledamot Utrikesnämnden 12-14 och riksdagsstyrelsen 12-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 12-14. Gruppledare 12-14. Statsråd (närings- och innovationsminister), Näringsdepartementet 141003-190120 och statsråd (inrikesminister), Justitiedepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Partikassören och generalkonsuln Nils Gösta Damberg och sekreteraren Riitta Liisa Valtonen.
  • Utbildning

    Förvaltningslinjen, Stockholms universitet, slutår 00.
  • Anställningar

    Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 95-97 och Statsrådsberedningen 97-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, regeringens delegation för jämställdhet i förskolan 03-06. Styrelseledamot, Södertörns högskolas styrelse 04-07. Ledamot, Mistra (miljöstrategisk forskningsstiftelse) 04-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna 94-02. 2:e vice ordförande, kultur- och fritidsnämnden 99.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, SSU 99-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse och verkställande utskott 99-03, 09-. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 05-. Ordförande, Stockholms läns Socialdemokratiska partidistrikt 04-. Styrelseledamot, Bommersvik AB 99-03. Ordförande, Fadime Sahindals insamlingsstiftelse 01-.
  • Bostadsort

    Solna

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kontroll och inspektion av skyddsrum

Svar på skriftlig fråga 2020/21:241 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)

Svar på fråga 2020/21:241 av Lars Beckman M Kontroll och inspektion av skyddsrum Lars Beckman har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att se till att antalet kontroller av skyddsrum sker i tillräcklig omfattning kommande år för att säkerställa god tillgång till skyddsrum när behov av det uppstår. För att

Svarsdatum: 2020-10-28 Frågeställare: Lars Beckman (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:241 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S) (docx, 88 kB)

Litiumjonbatterier vid bilolyckor

Svar på skriftlig fråga 2020/21:216 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)

Svar på fråga 2020/21:216 Alexandra Anstrell M Litiumjonbatterier vid bilolyckor Alexandra Anstrell har frågat mig vilka konkreta åtgärder jag vidtar för att höja kunskapsnivåerna inom det offentliga och inom berörda branscher kring riskerna med litiumjonbatterier, och om det finns några planer på att snabbare kunna nå

Svarsdatum: 2020-10-21 Frågeställare: Alexandra Anstrell (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:216 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S) (docx, 86 kB)

Ordningslagen och motionslopp

Svar på skriftlig fråga 2020/21:207 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S)

Svar på frågorna 2020/21:185 av Niels Paarup-Petersen C Coronareglerna för arenor och events samt 2020/21:206 och 207 av David Josefsson M Förändrade regler för motionslopp och Ordningslagen och motionslopp Niels Paarup-Petersen har frågat mig om diskrimineringen av arenor, hotell och närliggande branscher är skälig och

Svarsdatum: 2020-10-21 Frågeställare: David Josefsson (M)

Svar på skriftlig fråga 2020/21:207 besvarad av Statsrådet Mikael Damberg (S) (docx, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se