Mikael Damsgaard (M)

Mikael Damsgaard (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 74
Titel HR-konsult/fil.mag
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.damsgaard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-07-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-07-02 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ledamot 2019-10-25 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant justitieutskottet 19-, civilutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Ledamot delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Akademiingenjören Hans-Jörgen Damsgaard och leg. sjuksköterskan Britta Damsgaard, f. Granberg.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Rudbeckianska gymnasiet, Västerås, slutår 95. Värnplikt som kompanibefäl, A8, Boden, 96-97. Universitetsstudier, Mälardalens högskola, Stockholms universitet och Örebro universitet 98-04. Fil.mag., företagsekonomi, Stockholms universitet 11.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerås kommun 98-00. Personalhandläggare, Försvarsmakten, 04-06. Personalsekreterare, Mora kommun, 06. Kommunalråd, Västerås 06-14. HR-konsult, Stockholms kommun, 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-02 och vice ordförande 02-06. Ordförande, grundskolenämnden 06-10. Ordförande, kultur-, idrotts- och fritidsnämnden 06-10 och vice ordförande 10-14. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 10-14. Vice ordförande, utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden 18-19.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Moderata ungdomsförbundet i Västmanland 97-99. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Västmanland

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2019/20:200 En strängare syn på hantering av vapen och explosiva varor

Motion 2020/21:346 av Johan Forssell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:346 av Johan Forssell m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:200 En strängare syn på hantering av vapen och explosiva varor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalisera brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor LBE på försöks-förberedelse-


Utskottsberedning: 2020/21:JuU5

Motion 2020/21:346 av Johan Forssell m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:346 av Johan Forssell m.fl. (M) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2019/20:171 Riksrevisionens rapport om konsumentskydd vid köp av nyproducerade bostadsrätter

Motion 2020/21:345 av Josefin Malmqvist m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:345 av Josefin Malmqvist m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:171 Riksrevisionens rapport om konsumentskydd vid köp av nyproducerade bostadsrätter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bostadsrättsutvecklarnas och fastighetsmäklarnas ansvar


Utskottsberedning: 2020/21:CU2

Motion 2020/21:345 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:345 av Josefin Malmqvist m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Säkerhetsbrister vid ungdomshem

Interpellation 2019/20:457 av Mikael Damsgaard (M)

Interpellation 2019/20:457 Säkerhetsbrister vid ungdomshem av Mikael Damsgaard M till Socialminister Lena Hallengren S Den 19 augusti fritogs en 18-åring och en 19-åring, dömda till sluten ungdomsvård för mord respektive mordförsök, från Råby ungdomshem i Lund. Tidigare i somras fritogs ytterligare en person dömd till

Inlämnad: 2020-08-26 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:457 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetsbrister vid ungdomshem

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se