Mikael Eskilandersson (SD)

Mikael Eskilandersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 296
Titel Skogsmaskinförare.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.eskilandersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2017-01-11 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Ledamot riksbanksfullmäktige 18-. Suppleant riksbanksfullmäktige 17-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Evald Eskilandersson och lantbrukaren Laila Eskilandersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Naturbruksgymnasium, Osby slutår 96. Skoglig maskinförarutbildning, Värnamo 97. PC-tekniker/Webbdesign, Klippan 98.
  • Anställningar

    Skogsmaskinförare, Åsbo skogsentreprenad 96-00. Skogsmaskinförare/övrigt skogsarbete, Göran Långström 00-13. Valsamordnare, Sverigedemokraterna Syd 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örkelljunga 10-. Ordinarie ledamot, kommunstyrelsen, Örkelljunga 10-14. Ersättare, utbildningsnämnden, Örkelljunga 10-14. Ersättare, regionala tillväxtnämnden, Skåne 08-14. Ersättare, regionfullmäktig Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SD Örkelljunga 08-. Valberedningen, SD distrikt Syd 15-. Ordförande, SD distrikt Syd 11-15. Gruppledare, kommunfullmäktige för SD Örkelljunga 10-14. Sekreterare, SD distrikt Syd, 10-11. Ledamot, SD distrikt Syd 08-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Obligatoriska solpaneler på hyreshus

Interpellation 2021/22:533 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2021/22:533 Obligatoriska solpaneler på hyreshus av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Johan Danielsson S EU lägger fram förslag för att bli oberoende av den ryska energin. Det är bra däremot är inte samtliga delförslag bra, eftertänkta eller ens realistiska. Följdeffekter och om resurser läggs på

Inlämnad: 2022-06-01 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Interpellation 2021/22:533 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Obligatoriska solpaneler på hyreshus

Imamers vigselrätt

Interpellation 2021/22:499 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2021/22:499 Imamers vigselrätt av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Uppdrag granskning rapporterade den 11 maj i SVT om sin undersökning att systematiserad människohandel pågår där tillfälliga äktenskap bedrivs i stor omfattning i Sverige, mot betalning, att

Inlämnad: 2022-05-13 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:499 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 98 kB)

Behovet av fler småhus

Interpellation 2021/22:485 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2021/22:485 Behovet av fler småhus av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Johan Danielsson S Nya siffror visar, återigen, att svenskar helst vill bo i småhus. Samtidigt möjliggör regeringen inte planering för mer småhus. Demoskops undersökningar visar att i regel vill 60 procent av de tillfrågade bo

Inlämnad: 2022-05-10 Svarsdatum: 2022-05-20 Besvarare: Statsrådet Johan Danielsson (S)

Interpellation 2021/22:485 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Behovet av fler småhus

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.