Mikael Eskilandersson (SD)

Mikael Eskilandersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 296
Titel Skogsmaskinförare.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.eskilandersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2017-01-11 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Ledamot riksbanksfullmäktige 18-. Suppleant riksbanksfullmäktige 17-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Evald Eskilandersson och lantbrukaren Laila Eskilandersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Naturbruksgymnasium, Osby slutår 96. Skoglig maskinförarutbildning, Värnamo 97. PC-tekniker/Webbdesign, Klippan 98.
  • Anställningar

    Skogsmaskinförare, Åsbo skogsentreprenad 96-00. Skogsmaskinförare/övrigt skogsarbete, Göran Långström 00-13. Valsamordnare, Sverigedemokraterna Syd 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örkelljunga 10-. Ordinarie ledamot, kommunstyrelsen, Örkelljunga 10-14. Ersättare, utbildningsnämnden, Örkelljunga 10-14. Ersättare, regionala tillväxtnämnden, Skåne 08-14. Ersättare, regionfullmäktig Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SD Örkelljunga 08-. Valberedningen, SD distrikt Syd 15-. Ordförande, SD distrikt Syd 11-15. Gruppledare, kommunfullmäktige för SD Örkelljunga 10-14. Sekreterare, SD distrikt Syd, 10-11. Ledamot, SD distrikt Syd 08-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Agerande mot tvångsgifte

Interpellation 2020/21:654 av Mikael Eskilandersson (SD)

Interpellation 2020/21:654 Agerande mot tvångsgifte av Mikael Eskilandersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De lagskärpningar som genomförts senare år mot tvångs-barn- och månggifte är bra men otillräckliga. Det visar den rapportering som lyfter hedersproblematiken. Det gäller inte minst den

Inlämnad: 2021-04-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:654 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 90 kB)

Barns klagorätt

Skriftlig fråga 2020/21:2485 av Mikael Eskilandersson (SD)

Fråga 2020/21:2485 Barns klagorätt av Mikael Eskilandersson SD till Statsrådet Märta Stenevi MP Det är av vikt att alla barn i Sverige har rättigheter att göra sig hörda och har de rättigheter som vi gemensamt bestämt ska gälla för invånare. I de fall rättigheter uteblir ska det åtgärdas. Om rättigheter kränks ska det

Inlämnad: 2021-04-08 Svarsdatum: 2021-04-21 Besvarare: Statsrådet Märta Stenevi (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:2485 av Mikael Eskilandersson (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2020/21:144 Klimatdeklaration för byggnader

Motion 2020/21:3963 av Roger Hedlund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3963 av Roger Hedlund m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:144 Klimatdeklaration för byggnader Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/21:94 Klimatdeklaration för byggnader. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge lämplig myndighet


Utskottsberedning: 2020/21:CU23

Motion 2020/21:3963 av Roger Hedlund m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3963 av Roger Hedlund m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se