Mikael Eskilandersson (SD)

Mikael Eskilandersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 296
Titel Skogsmaskinförare.
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.eskilandersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Suppleant 2017-01-11 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Ledamot riksbanksfullmäktige 18-. Suppleant riksbanksfullmäktige 17-18.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Evald Eskilandersson och lantbrukaren Laila Eskilandersson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Naturbruksgymnasium, Osby slutår 96. Skoglig maskinförarutbildning, Värnamo 97. PC-tekniker/Webbdesign, Klippan 98.
  • Anställningar

    Skogsmaskinförare, Åsbo skogsentreprenad 96-00. Skogsmaskinförare/övrigt skogsarbete, Göran Långström 00-13. Valsamordnare, Sverigedemokraterna Syd 13-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örkelljunga 10-. Ordinarie ledamot, kommunstyrelsen, Örkelljunga 10-14. Ersättare, utbildningsnämnden, Örkelljunga 10-14. Ersättare, regionala tillväxtnämnden, Skåne 08-14. Ersättare, regionfullmäktig Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SD Örkelljunga 08-. Valberedningen, SD distrikt Syd 15-. Ordförande, SD distrikt Syd 11-15. Gruppledare, kommunfullmäktige för SD Örkelljunga 10-14. Sekreterare, SD distrikt Syd, 10-11. Ledamot, SD distrikt Syd 08-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skåne som pilotregion för gårdsförsäljning av öl, vin och cider

Motion 2021/22:398 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:398 av Linda Lindberg m.fl. SD Skåne som pilotregion för gårdsförsäljning av öl, vin och cider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skåne bör ges möjlighet att testas som pilotregion för gårdsförsäljning av egenproducerat öl, vin och cider

2021-09-24

Motion 2021/22:398 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:398 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Oseriös handel med hundar

Motion 2021/22:388 av Linda Lindberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:388 av Linda Lindberg m.fl. SD Oseriös handel med hundar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagstiftningen gällande försäljning av hundar i Sverige i syfte att få den illegala importen av hundar att upphöra och tillkännager detta

2021-09-24

Motion 2021/22:388 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:388 av Linda Lindberg m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Låsta föräldradagar vid vårdnadstvister

Motion 2021/22:31 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2021/22:31 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson båda SD Låsta föräldradagar vid vårdnadstvister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låsa föräldradagar vid vårdnadstvister och tillkännager detta för regeringen. Motivering Varje år inleds

2021-09-21

Motion 2021/22:31 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 67 kB) Motion 2021/22:31 av Angelica Lundberg och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se