Mikael Jansson (-)

Mikael Jansson (-)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Gymnasieingenjör.
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot försvarsutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14, 15 och 16. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14 och 15 och EU-nämnden 14-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, inriktning el-tele, Lindeskolan i Lindesberg samt Rudbecksskolan i Örebro.
  • Anställningar

    Örebro Kabel, 86-88. ABB Hafo, 88-89. Örebro pappersbruk 89-05. Adecco 05-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 06-. Ledamot, Göteborgs stads valberedning 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    2:e vice ordförande, Örebrocenterns kommunorganisation 91. Ersättare, Vasa kommundelsnämnd i Örebro för Centern 91. 2:e vice ordförande, Sverigedemokraterna 94, partiordförande 95-05. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna i Örebro län 93-05. Distriktsordförande, Sverigedemokraterna Göteborg 05-14.
  • Litteratur

    I eget spår genom obruten terräng (05).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:UU10 18 juni 2018 Verksamheten i Europeiska unionen under 2017
Debatt om förslag 2017/18:FöU14 11 juni 2018 Informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster
Debatt om förslag 2017/18:FöU6 2 maj 2018 Militära frågor

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:245 Nya skatteregler för företagssektorn

Motion 2017/18:4188 av Olle Felten och Mikael Jansson (båda -)

Motion till riksdagen 2017/18:4188 av Olle Felten och Mikael Jansson båda med anledning av prop. 2017/18:245 Nya skatteregler för företagssektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget till generell begränsningsregel för ränteavdrag. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa


Utskottsberedning: 2017/18:SkU25
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4188 av Olle Felten och Mikael Jansson (båda -) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4188 av Olle Felten och Mikael Jansson (båda -) (pdf, 70 kB)

med anledning av skr. 2017/18:98 Redovisning av skatteutgifter 2018

Motion 2017/18:4168 av Olle Felten m.fl. (-)

Motion till riksdagen 2017/18:4168 av Olle Felten m.fl. med anledning av skr. 2017/18:98 Redovisning av skatteutgifter 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ändra normen för redovisning av skatteutgifter i fråga om inkomstskatt för inkomst av tjänst, kapital respektive


Utskottsberedning: 2017/18:SkU24
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4168 av Olle Felten m.fl. (-) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4168 av Olle Felten m.fl. (-) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4165 av Olle Felten m.fl. (-)

Motion till riksdagen 2017/18:4165 av Olle Felten m.fl. med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Grunden för regeringens proposition är att bevilja uppehållstillstånd för asylsökande som


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4165 av Olle Felten m.fl. (-) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4165 av Olle Felten m.fl. (-) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.