Mikael Larsson (C)

Mikael Larsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 101
Titel Ombudsman.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och försvarsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Betongarbetaren Rolf Larsson och redovisningsekonomen Gun Larsson, f. Ottosson.
  • Utbildning

    Barn- och fritidsprogrammet, Marks gymnasieskola, Kinna, slutår 08.
  • Anställningar

    Barnskötare, Marks kommun 08-12. Verksamhetsutvecklare, Studieförbundet Vuxenskolan, Sjuhärad 12-16. Ombudsman, Centerpartiet Sjuhärad 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Marks kommun 14-18. Ledamot kommunstyrelsen 14-18. Ledamot, socialnämnden 15-18. Ordförande, socialnämndens socialutskott 15-18. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden 10-14. Ersättare, socialnämnden 13-14. Ersättare, socialnämndens socialutskott 13-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Björketorps byalag 05-08. Ordförande/marknadsgeneral, Björketorps marknad 08-11. Ordförande, Björketorps bygdegårdsförening 09-19. Ordförande Surteby-Kattunga Centeravdelning 10-. Ledamot, Björketorps Idrottsförening 12-15. Ledamot, Bygdegårdarnas Riksförbunds förbundsstyrelse 12-17. Ledamot, Centerpartiets distriktsstyrelse, Sjuhärad 12-16 och 19-. Ledamot Centerpartiets kretsstyrelse, Mark, 13-19. Distriktsordförande, Sjuhärads bygdegårdsdistrikt 14-. Distriktsordförande, Centerpartiets Ungdomsförbund, Västra Götaland 14-15. Revisor, Björketorps fiberförening 15-17. 1:e vice ordförande, Lokalt Ledd Utveckling Leader, Sjuhärad 15-19, ordförande 19-. Huvudman, Sparbanken Sjuhärad 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:328 av Mikael Larsson (C) 22 februari 2022 Fiberföreningars möjlighet att ta del av bredbandsstödet
Interpellationsdebatt 2021/22:296 av Mikael Larsson (C) 3 februari 2022 Livsmedelsstrategins genomslag på gårdsplanen
Interpellationsdebatt 2021/22:259 av Mikael Larsson (C) 25 januari 2022 Trafikverkets kommunikation till allmänhet och företag
Interpellationsdebatt 2020/21:143 av Mikael Larsson (C) 24 november 2020 Postnords kundbemötande

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:239 Ytterligare åtgärder mot fordonsmålvakter

Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:239 Ytterligare åtgärder mot fordonsmålvakter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt säkra att de tekniska förutsättningarna för automatiskt användningsförbud etableras


Utskottsberedning: 2021/22:TU18

Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

Den enskildes inflytande i samrådsprocessen

Skriftlig fråga 2021/22:1564 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2021/22:1564 Den enskildes inflytande i samrådsprocessen av Mikael Larsson C till Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll S När ny infrastruktur och nya elledningar ska byggas ska samråd ske med markägare och kommuner med flera. Det finns reglerat att samråd måste ske. Dock ser det väldigt olika ut hur samråd

Inlämnad: 2022-05-11 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Klimat- och miljöminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1564 av Mikael Larsson (C) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:99 Vårändringsbudget för 2022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om garantitillägg i bostadstillägget. Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens


Utskottsberedning: 2021/22:FiU21

Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:4721 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.