Mikael Larsson (C)

Mikael Larsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 101
Titel Ombudsman.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18- och försvarsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Betongarbetaren Rolf Larsson och redovisningsekonomen Gun Larsson, f. Ottosson.
  • Utbildning

    Barn- och fritidsprogrammet, Marks gymnasieskola, Kinna, slutår 08.
  • Anställningar

    Barnskötare, Marks kommun 08-12. Verksamhetsutvecklare, Studieförbundet Vuxenskolan, Sjuhärad 12-16. Ombudsman, Centerpartiet Sjuhärad 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Marks kommun 14-18. Ledamot kommunstyrelsen 14-18. Ledamot, socialnämnden 15-18. Ordförande, socialnämndens socialutskott 15-18. Ersättare, kultur- och fritidsnämnden 10-14. Ersättare, socialnämnden 13-14. Ersättare, socialnämndens socialutskott 13-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Björketorps byalag 05-08. Ordförande/marknadsgeneral, Björketorps marknad 08-11. Ordförande, Björketorps bygdegårdsförening 09-19. Ordförande Surteby-Kattunga Centeravdelning 10-. Ledamot, Björketorps Idrottsförening 12-15. Ledamot, Bygdegårdarnas Riksförbunds förbundsstyrelse 12-17. Ledamot, Centerpartiets distriktsstyrelse, Sjuhärad 12-16 och 19-. Ledamot Centerpartiets kretsstyrelse, Mark, 13-19. Distriktsordförande, Sjuhärads bygdegårdsdistrikt 14-. Distriktsordförande, Centerpartiets Ungdomsförbund, Västra Götaland 14-15. Revisor, Björketorps fiberförening 15-17. 1:e vice ordförande, Lokalt Ledd Utveckling Leader, Sjuhärad 15-19, ordförande 19-. Huvudman, Sparbanken Sjuhärad 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bekämpning av mygg vid översvämningar

Skriftlig fråga 2020/21:3222 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2020/21:3222 Bekämpning av mygg vid översvämningar av Mikael Larsson C till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP Våren 2021 har varit blöt, och mycket regn har kommit i stora delar av Sverige. Detta gör att myggen kläcks tidigt på våren och kan skapa stora problem för bostadsområden, företagare och lantbrukare

Inlämnad: 2021-06-15 Svarsdatum: 2021-06-23 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3222 av Mikael Larsson (C) (pdf, 89 kB)

Befordringskravet för post

Skriftlig fråga 2020/21:3209 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2020/21:3209 Befordringskravet för post av Mikael Larsson C till Statsrådet Anders Ygeman S Befordringskravet på post förändrades 2018 till att 95 procent av alla förstaklassbrev ska komma fram inom två dagar. Detta skedde efter att postutredningen Som ett brev på posten slutlevererats. Under våren skickade regeringen

Inlämnad: 2021-06-15 Svarsdatum: 2021-06-23 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3209 av Mikael Larsson (C) (pdf, 103 kB)

Utbildningsplatser för trafiklärare

Skriftlig fråga 2020/21:3208 av Mikael Larsson (C)

Fråga 2020/21:3208 Utbildningsplatser för trafiklärare av Mikael Larsson C till Utbildningsminister Anna Ekström S Utbildningen till trafiklärare sker via yrkeshögskolorna runt om i Sverige. Antalet 18-åringar som kommer att ta körkort de kommande åren förväntas öka mycket. Sveriges Radios Ekot rapporterade måndagen

Inlämnad: 2021-06-15 Svarsdatum: 2021-06-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3208 av Mikael Larsson (C) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se