Mikael Odenberg (M)

Mikael Odenberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Egen företagare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2007-09-17
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-04-19
    • Ersättare 1987-04-27 – 1987-06-01
    • Näringsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-20 – 2006-10-01
    • Förste vice ordförande 2003-11-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2003-11-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-11-24
    • Suppleant 2002-04-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-11-24 – 2007-09-18
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-12-08 – 2006-10-06
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2006-10-06 – 2007-09-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi119 av Karin Falkmer m.fl. (m)

Dokument


Utskottsberedning: -----1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:228 Åldersgräns vid tobaksköp

Motion 1995/96:So29 av Mikael Odenberg (m)

Motion till riksdagen 1995/96:So29 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:228 Åldersgräns vid tobaksinköp Bakgrund Tobaksutredningen föreslog i sitt betänkande Tobakslag SOU 1990:29 införande av en åldersgräns på 18 år för inköp av tobaksvaror. Utredningens förslag underbyggdes inte med fakta,


Utskottsberedning: -1996/97:SoU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1995/96:RFK6 Riksdagens förvaltningskontors förslag om ytterligare anslag på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1995/96

Motion 1995/96:K37 av Mikael Odenberg och Sten Tolgfors (m)

Motion till riksdagen 1995/96:K37 av Mikael Odenberg och Sten Tolgfors m med anledning av förs. 1995/96:RFK6 Riksdagens förvaltningskontors förslag om ytterligare anslag på tilläggsbudget till statsbudgeten för budgetåret 1995/96 I förslag 1995/96:RFK6 föreslår förvaltningsstyrelsen att riksdagen skall godkänna förvärv


Utskottsberedning: -1995/96:KU31
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.