Mikael Odenberg (M)

Mikael Odenberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Egen företagare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2007-09-17
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-04-19
    • Ersättare 1987-04-27 – 1987-06-01
    • Näringsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-20 – 2006-10-01
    • Förste vice ordförande 2003-11-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2003-11-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-11-24
    • Suppleant 2002-04-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-11-24 – 2007-09-18
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-12-08 – 2006-10-06
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2006-10-06 – 2007-09-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:159 Genomförande av Europaparlamentets och rådets direktiv om gemensamma regler för den inre marknaden för el, m.m.

Motion 1997/98:N22 av Mikael Odenberg m.fl. (m, kd, fp)

Motion till riksdagen 1997/98:N22 av Mikael Odenberg m.fl. m, kd, fp med anledning av prop. 1997/98:159 Genomförande av Europaparlamentets och rådets direktiv om gemensamma regler för den inre marknaden för el, m.m. 1 Utvecklingen på elmarknaden Den tidigare fyrpartiregeringen föreslog i februari 1994 en omfattande


Utskottsberedning: ------1997/98:NU16 1998/99:NU4
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So42 av Mikael Odenberg och Tomas Högström (m)

Motion till riksdagen 1997/98:So42 av Mikael Odenberg och Tomas Högström m med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken I samband med att riksdagen behandlade proposition 1996/97:124 Ändringar i socialtjänstlagen väckte vi en motion som berörde frågan om kommunernas skyldighet att ordna


Utskottsberedning: -1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi46 av Karin Falkmer m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi46 av Karin Falkmer m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Regeringens näringspolitik har resulterat i att Sverige har fått färre egna företagare de senaste åren. Huvudorsaken till Sveriges dåliga tillväxt och låga sysselsättning ligger i det bristande


Utskottsberedning: ----1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.