Mikael Odenberg (M)

Mikael Odenberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Egen företagare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2007-09-17
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-04-19
    • Ersättare 1987-04-27 – 1987-06-01
    • Näringsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-20 – 2006-10-01
    • Förste vice ordförande 2003-11-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2003-11-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-11-24
    • Suppleant 2002-04-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-11-24 – 2007-09-18
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-12-08 – 2006-10-06
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2006-10-06 – 2007-09-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2000/01:78 Rätt att arbeta till 67 års ålder

Motion 2000/01:A16 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:A16 av Odenberg, Mikael m med anledning av prop. 2000/01:78 Rätt att arbeta till 67 års ålder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar anta regeringens förslag till lag om ändring i lagen 1982:80 om anställningsskydd med ändring av 32 a i enlighet med vad som anförs i motionen.


Utskottsberedning: -2000/01:AU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 2000/01:RR12 Svenskundervisning för invandrare och invandrarnas arbetsmarknad

Motion 2000/01:Ub40 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub40 av Odenberg, Mikael m med anledning av förs. 2000/01:RR12 Svenskundervisning för invandrare och invandrarnas arbetsmarknad Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till förändringar av sfi enligt Riksdagens revisorers förslag i enlighet med


Utskottsberedning: -----2000/01:UbU15 2001/02:AU5 2001/02:SoU5
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

byggandet i storstäderna

Interpellation 2000/01:184 av Odenberg, Mikael (m)

den 12 december Interpellation 2000/01:184 av Mikael Odenberg m till statsrådet Mona Sahlin om byggandet i storstäderna Växande storstäder är en förutsättning för fortsatt utveckling. I storstäder kan specialisering inom smala utvecklingsområden utvecklas. Experimentlusta och kunskapskapital kan därmed bättre tas till

Inlämnad: 2000-12-12 Besvarare: statsrådet Lars-Erik Lövdén (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.