Mikael Odenberg (M)

Mikael Odenberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Egen företagare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2007-09-18

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2007-09-17
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-03-19 – 1990-04-19
    • Ersättare 1987-04-27 – 1987-06-01
    • Näringsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2003-11-20 – 2006-10-01
    • Förste vice ordförande 2003-11-19 – 2006-10-02
    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-17 – 2003-11-23
    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-11-24
    • Suppleant 2002-04-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-08
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-11-24 – 2007-09-18
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-12-08 – 2006-10-06
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2003-11-19 – 2006-10-10
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2006-10-06 – 2007-09-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden

Motion 2004/05:Sf33 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf33 av Fredrik Reinfeldt m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om domstolsväsendets förutsättningar att ta


Utskottsberedning: 2004/05:SfU17
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister

Motion 2004/05:Fi27 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi27 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:171 En ny lag om lägenhetsregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2004/05:171. Bakgrund I Sverige har folkräkningar genomförts alltsedan mitten av 1700-talet. Sedan 1930 har folkräkningar


Utskottsberedning: 2005/06:FiU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av prop. 2004/05:165 Nya regler för tjänstepensionsinstitut

Motion 2004/05:Fi25 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi25 av Mikael Odenberg m.fl. m med anledning av prop. 2004/05:165 Nya regler för tjänstepensionsinstitut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att i lagstiftningen undanta pensionsstiftelser från att omfattas av tjänstepensionsdirektivet i enlighet med vad som anförs i motionen.


Utskottsberedning: 2005/06:FiU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.