Mikael Oscarsson (KD)

Mikael Oscarsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 8
Titel Projektledare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.oscarsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-04-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-10-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2012-05-09 – 2018-10-10
    • Suppleant 2010-10-13 – 2012-05-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot näringsutskottet 06-10, försvarsutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 och 19. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 98-04, näringsutskottet 98-02, 04-06 och 10-18, trafikutskottet 02-04, finansutskottet 06-10 och 14-16, utrikesutskottet 10-14 och 16-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 13, 14, 18 och 19, EU-nämnden 16-18 och konstitutionsutskottet 18-. Ledamot ledamotsrådet 12-18. Suppleant riksdagens valberedning 10-14, ledamotsrådet 10-12, Europarådets svenska delegation 10-14 och krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Carl-Gustaf Oscarsson och vårdbiträdet Iris Oscarsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-teleteknisk linje, slutår 85. High school-examen, USA 86. Gymnasieekonom 87.
  • Anställningar

    Ombudsman, Kristdemokratiska samhällspartiet, Linköping 88. Säljare, Uppsala 90-95. Projektledare, Uppsala 96-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Polismyndigheten i Uppsala län 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolutskottet 96-98 och kommundelsnämnden 91-94, Uppsala kommun. Stiftsfullmäktig, Uppsala stift 91-01. Uppsala stift 99-01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, KDU i Ödeshög 83-85. Styrelseledamot, Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna i Uppsala 90-05, ordförande 94-95. Distriktsordförande, KDU i Östergötlands län 86-89. Distriktsordförande, Kristdemokraterna i Uppsala län 00-. Ledamot, KDU:s förbundsstyrelse 96-99. Ordförande, Föreningen Ja till livet 91-98. Ordförande, Almunge IK 05-11.
  • Litteratur

    För ett tryggt Sverige (18).
  • Bostadsort

    Almunge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Partimotion Motion till riksdagen 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition 1. Inledning Kristdemokraterna vill ha en ekonomisk politik som skapar förutsättningar för människor att bygga goda relationer och känna trygghet och tillit samt underlättar


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 238 kB) Motion 2015/16:3398 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 762 kB)

med anledning av skr. 2015/16:114 Strategisk exportkontroll 2015 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. KD med anledning av skr. 2015/16:114 Strategisk exportkontroll 2015 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen före utgången av 2016 bör presentera


Utskottsberedning: 2015/16:UU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2015/16:119 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2015/16:3362 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3362 av Karin Enström m.fl. M, C, L, KD med anledning av prop. 2015/16:119 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att fastställa nationella mål för att kunna utvärdera


Utskottsberedning: 2015/16:UFöU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2015/16:3362 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3362 av Karin Enström m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se