Mikael Strandman (SD)

Mikael Strandman (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 246
Titel Civilingenjör.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.strandman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-05-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-06 – 2022-05-16
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-06
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 18-19, konstitutionsutskottet 18-19, socialförsäkringsutskottet 18-19 och finansutskottet 18-19.
  • Föräldrar

    Ryttmästaren Carl Gustaf Strandman och bokhandlaren Rotraut Pässler.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig teknisk linje, Åvaskolan, Täby, slutår 86. Maskinteknisk linje, Kungliga Tekniska högskolan, slutår 97.
  • Anställningar

    Tekniker, Danderyds sjukhus, Stockholm 86. Gruppbefäl, Berga Örlogsskola 87. Elektriker, Larmatic AB 88. Produktionstekniker, Ovako Steel 94-96. Produktansvarig, Tigerholm Products 96-99. Researcher, RUAB 00. Researcher, Sifo 01-08. Bussförare, Busslink och Nobina 09-14. Riksombudsman, Sverigedemokraterna 15-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 15-. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Ledamot, byggnadsnämnden 15-18. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting, ersättare 15-18. Regionfullmäktig, Region Stockholm 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Norrtälje 13-18. Ersättare, Sverigedemokraterna Stockholms län 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2020/21:889 av Tobias Andersson (SD) 16 september 2021 Skadestånd till våldtäktsmän
Interpellationsdebatt 2020/21:886 av Mikael Strandman (SD) 16 september 2021 Prioritering av brottsoffer framför kriminella
Debatt om förslag 2020/21:KU20 14 juni 2021 Granskningsbetänkande våren 2021
Debatt om förslag 2020/21:KU33 9 juni 2021 Ett institut för mänskliga rättigheter

Dokument:

Offentliga bidrag till Ibn Rushd

Interpellation 2019/20:469 av Amineh Kakabaveh (-)

Interpellation 2019/20:469 Offentliga bidrag till Ibn Rushd av Amineh Kakabaveh till Utbildningsminister Anna Ekström S Genom januariöverenskommelsen har regeringen bland annat lovat att genomföra beslut: Inga offentliga medel ska utbetalas till föreningar eller religiösa samfund som genomför barnvigslar eller sanktionerar

Inlämnad: 2020-09-01 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Interpellation 2019/20:469 av Amineh Kakabaveh (-) (pdf, 129 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Offentliga bidrag till Ibn Rushd

Hatbrott mot svenskar

Interpellation 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2019/20:351 Hatbrott mot svenskar av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När rånoffret inte kunde ta ut pengar på sitt kort blev de unga rånarna missnöjda och straffade honom genom att överösa honom med sparkar. En film från händelsen började cirkulera i mitten av

Inlämnad: 2020-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 102 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hatbrott mot svenskar

Översynen gällande områden av riksintresse

Skriftlig fråga 2019/20:955 av Mikael Strandman (SD)

Fråga 2019/20:955 Översynen gällande områden av riksintresse av Mikael Strandman SD till Statsrådet Per Bolund MP Ett av de vanligaste skälen till att byggplaner stoppas är hänvisning till riksintressen. Att skydda natur, friluftsliv eller kulturhistoriskt värdefulla miljöer är viktigt, men det ska inte gå till överdrift.

Inlämnad: 2020-02-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:955 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.