Mikael Strandman (SD)

Mikael Strandman (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 246
Titel Civilingenjör.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.strandman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-06 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-06
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 18-19, konstitutionsutskottet 18-19, socialförsäkringsutskottet 18-19 och finansutskottet 18-19.
  • Föräldrar

    Ryttmästaren Carl Gustaf Strandman och bokhandlaren Rotraut Pässler.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig teknisk linje, Åvaskolan, Täby, slutår 86. Maskinteknisk linje, Kungliga Tekniska högskolan, slutår 97.
  • Anställningar

    Tekniker, Danderyds sjukhus, Stockholm 86. Gruppbefäl, Berga Örlogsskola 87. Elektriker, Larmatic AB 88. Produktionstekniker, Ovako Steel 94-96. Produktansvarig, Tigerholm Products 96-99. Researcher, RUAB 00. Researcher, Sifo 01-08. Bussförare, Busslink och Nobina 09-14. Riksombudsman, Sverigedemokraterna 15-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 15-. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Ledamot, byggnadsnämnden 15-18. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting, ersättare 15-18. Regionfullmäktig, Region Stockholm 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Norrtälje 13-18. Ersättare, Sverigedemokraterna Stockholms län 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Förtydligande i vapenlagen

Motion 2020/21:270 av Per Söderlund och Mikael Strandman (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:270 av Per Söderlund och Mikael Strandman båda SD Förtydligande i vapenlagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga 3 kap. 5 i vapenlagen och tillkännager detta för regeringen. Motivering I vapenlag 1996:67 3 kap 5 anges att

2020-09-22

Motion 2020/21:270 av Per Söderlund och Mikael Strandman (båda SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:270 av Per Söderlund och Mikael Strandman (båda SD) (pdf, 77 kB)

Vildsvinsjakt

Motion 2020/21:267 av Per Söderlund och Mikael Strandman (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:267 av Per Söderlund och Mikael Strandman båda SD Vildsvinsjakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om jakt på vildsvin och tillkännager detta för regeringen. Motivering De skador vildsvinen orsakar innebär stora kostnader för landets markägare.

2020-09-22

Motion 2020/21:267 av Per Söderlund och Mikael Strandman (båda SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:267 av Per Söderlund och Mikael Strandman (båda SD) (pdf, 74 kB)

Insatser för äldre hemlösa

Motion 2020/21:236 av Thomas Morell m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:236 av Thomas Morell m.fl. SD Insatser för äldre hemlösa Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om insatser för de äldre hemlösa och tillkännager detta för regeringen. Motivering I media har situationen för de äldre och hemlösa uppmärksammats.

2020-09-22

Motion 2020/21:236 av Thomas Morell m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:236 av Thomas Morell m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se