Mikael Strandman (SD)

Mikael Strandman (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 246
Titel Civilingenjör.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mikael.strandman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2019-02-06 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-06
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-18
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 19-. Suppleant försvarsutskottet 18-19, konstitutionsutskottet 18-19, socialförsäkringsutskottet 18-19 och finansutskottet 18-19.
  • Föräldrar

    Ryttmästaren Carl Gustaf Strandman och bokhandlaren Rotraut Pässler.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, fyraårig teknisk linje, Åvaskolan, Täby, slutår 86. Maskinteknisk linje, Kungliga Tekniska högskolan, slutår 97.
  • Anställningar

    Tekniker, Danderyds sjukhus, Stockholm 86. Gruppbefäl, Berga Örlogsskola 87. Elektriker, Larmatic AB 88. Produktionstekniker, Ovako Steel 94-96. Produktansvarig, Tigerholm Products 96-99. Researcher, RUAB 00. Researcher, Sifo 01-08. Bussförare, Busslink och Nobina 09-14. Riksombudsman, Sverigedemokraterna 15-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 15-. Ledamot, kommunstyrelsen 15-18. Ledamot, byggnadsnämnden 15-18. Landstingsfullmäktig, Stockholms läns landsting, ersättare 15-18. Regionfullmäktig, Region Stockholm 18-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Norrtälje 13-18. Ersättare, Sverigedemokraterna Stockholms län 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2019/20:KU9 16 april 2020 Riksdagens arbetsformer
Interpellationsdebatt 2019/20:351 av Mikael Strandman (SD) 6 mars 2020 Hatbrott mot svenskar
Interpellationsdebatt 2019/20:340 av Fredrik Lindahl (SD) 6 mars 2020 Valsedelssystemet
Interpellationsdebatt 2019/20:316 av Thomas Morell (SD) 6 mars 2020 Barn och ungdomar som utsätts för grova brott

Dokument:

Skadestånd till våldtäktsmän

Interpellation 2020/21:889 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2020/21:889 Skadestånd till våldtäktsmän av Tobias Andersson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det svenska rättssystemet i allmänhet och straffpåföljderna i synnerhet stämmer inte överens med det allmännas rättsuppfattning. Återkommande uppdagas det hur proportionalitetsprincipen

Inlämnad: 2021-08-26 Svarsdatum: 2021-09-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:889 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skadestånd till våldtäktsmän

Prioritering av brottsoffer framför kriminella

Interpellation 2020/21:886 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2020/21:886 Prioritering av brottsoffer framför kriminella av Mikael Strandman SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Justitiekanslern JK beviljade nyligen en dömd gruppvåldtäktsman ett skadestånd på 840 000 kronor från svenska staten. Anledningen är att Högsta domstolen slagit fast

Inlämnad: 2021-08-26 Svarsdatum: 2021-09-16 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2020/21:886 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Prioritering av brottsoffer framför kriminella

De nya föreskrifterna för mediestöd

Interpellation 2020/21:754 av Mikael Strandman (SD)

Interpellation 2020/21:754 De nya föreskrifterna för mediestöd av Mikael Strandman SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Det svenska presstödet har tidigare byggt på mätbara faktorer som antal prenumeranter, utgivningsfrekvens, andel redaktionellt material med mera. Det har tidigare inte legat i Presstödsnämndens

Inlämnad: 2021-05-20 Svarsdatum: 2021-06-01 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2020/21:754 av Mikael Strandman (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: De nya föreskrifterna för mediestöd

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se