Mirja Räihä (S)

Mirja Räihä (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 243
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mirja.raiha[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-11-30 – 2026-09-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-10-11 – 2023-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Situationen i sjukvården

Interpellation 2022/23:87 av Mirja Räihä (S)

Interpellation 2022/23:87 Situationen i sjukvården av Mirja Räihä S till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson KD Välfärden behöver stora tillskott framåt. Detta står klart för de allra flesta, men jag oroas för att regeringen inte tar utmaningen på allvar. I Stockholm, där jag bor, varnar nu våra akutsjukhus för stora

Inlämnad: 2022-12-01 Svarsdatum: 2023-01-20 Besvarare: Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

Interpellation 2022/23:87 av Mirja Räihä (S) (pdf, 88 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. S Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en ny strategi mot hat

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 13
Utskottsberedning: 2022/23:KU1 2022/23:NU8

Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 91 kB) Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 121 kB)

Innovation genom offentliga data

Motion 2022/23:2043 av Markus Kallifatides m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2043 av Markus Kallifatides m.fl. S Innovation genom offentliga data Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten med hänsyn tagen till nationell säkerhet bör tillgängliggöra så mycket som möjligt av de data som vi gemensamt äger kartor,

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 3
Utskottsberedning: 2022/23:FiU25

Motion 2022/23:2043 av Markus Kallifatides m.fl. (S) (docx, 76 kB) Motion 2022/23:2043 av Markus Kallifatides m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.