Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:SkU9 27 mars 2018 Beskattning av företag, kapital och fastighet
Debatt om förslag 2017/18:SkU8 27 mars 2018 Inkomstskatt
Debatt om förslag 2017/18:SkU11 22 mars 2018 Mervärdesskatt
Debatt om förslag 2017/18:SkU10 22 mars 2018 Punktskatter

Statliga topplån för byggande av hyresrätter

Skriftlig fråga 2020/21:909 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2020/21:909 Statliga topplån för byggande av hyresrätter av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP Bostadsbrist, hemlöshet, segregation och trångboddhet konsekvenserna av att staten under alltför många år har lämnat bostadspolitiken åt sitt öde blir allt tydligare. Marknadskrafterna har fått styra

Inlämnad: 2020-12-09 Svarsdatum: 2020-12-16 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:909 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 91 kB)

Ökad bostadsojämlikhet i coronapandemins spår

Skriftlig fråga 2020/21:709 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2020/21:709 Ökad bostadsojämlikhet i coronapandemins spår av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP I en ny artikelserie har Delmos bett forskare analysera hur covid-19 påverkar segregationen och vad som kan göras åt det. I artikeln Boendesegregation och covid-19 i Sverige konstaterar professor Eva

Inlämnad: 2020-11-25 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:709 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se