Malcolm Momodou Jallow (V)

Malcolm Momodou Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 36
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864199
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-04
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-10-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Europarådet
Debatt om förslag 2020/21:UU13 2 juni 2021 Europarådet
Stillbild från Debatt om förslag: Planering och byggande
Debatt om förslag 2020/21:CU13 28 april 2021 Planering och byggande
Stillbild från Interpellationsdebatt: Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet
Interpellationsdebatt 2020/21:580 av Momodou Malcolm Jallow (V) 6 april 2021 Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet
Stillbild från Interpellationsdebatt: Kapade bostadsrättsföreningar
Interpellationsdebatt 2020/21:454 av Momodou Malcolm Jallow (V) 19 mars 2021 Kapade bostadsrättsföreningar

Dokument:

med anledning av skr. 2022/23:12 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över apotek och partihandel med läkemedel

Motion 2022/23:2287 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2287 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av skr. 2022/23:12 Riksrevisionens rapport om statens tillsyn över apotek och partihandel med läkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med en tydligt uppdaterad

Inlämnad: 2022-11-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:2287 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:2287 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 86 kB)

Pensionssystemet

Motion 2022/23:1283 av Ida Gabrielsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1283 av Ida Gabrielsson m.fl. V Pensionssystemet 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Pensionssystemet ska ge ekonomisk trygghet 3.1En pension att leva på 3.2Behov av ett nytt pensionssystem 4Ändringar i dagens system 4.1Höj pensionsinbetalningarna i stället för pensionsåldern

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 16

Motion 2022/23:1283 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:1283 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (pdf, 146 kB)

Hyresrätt och allmännytta

Motion 2022/23:1249 av Malcolm Momodou Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1249 av Malcolm Momodou Jallow m.fl. V Hyresrätt och allmännytta 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Stärkt skydd för hyresgäster 4.1Stopp för oseriösa hyresvärdar 4.2Underlätta tvångsförvaltning av misskötta hyresfastigheter 4.3Gör det lättare att få nedsatt

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 34
Utskottsberedning: FöU SkU 2022/23:CU10 2022/23:CU14 2022/23:FiU34

Motion 2022/23:1249 av Malcolm Momodou Jallow m.fl. (V) (docx, 114 kB) Motion 2022/23:1249 av Malcolm Momodou Jallow m.fl. (V) (pdf, 188 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.