Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barn och vuxna i ekonomiskt utsatta familjer

Motion 2020/21:1305 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:1305 av Maj Karlsson m.fl. V Barn och vuxna i ekonomiskt utsatta familjer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att dator och bredband bör ingå i riksnormen för försörjningsstöd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: SoU

Motion 2020/21:1305 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:1305 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 100 kB)

Förbättringar i pensionssystemet

Motion 2020/21:1307 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:1307 av Nooshi Dadgostar m.fl. V Förbättringar i pensionssystemet 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Pensionssystemet ska ge ekonomisk trygghet 3.1En pension att leva på 3.2Behov av ett nytt pensionssystem 4Ändringar i dagens system 4.1Coronapandemins


Utskottsberedning: SfU 2020/21:SfU2

Motion 2020/21:1307 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:1307 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 132 kB)

En ny sjukförsäkring

Motion 2020/21:1306 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:1306 av Nooshi Dadgostar m.fl. V En ny sjukförsäkring Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 1.1 Bakgrund 2 Prevention 3 Mål och ambitioner med sjukförsäkringen 4 Sjukförsäkringen under coronakrisen 4.1 Karensavdraget 4.2 Riskgrupper 4.3 Starkare skydd för


Utskottsberedning: 2020/21:JuU25 2020/21:SfU1 2020/21:SfU10

Motion 2020/21:1306 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 109 kB) Motion 2020/21:1306 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 201 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se