Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vård för marginaliserade grupper

Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. V Vård för marginaliserade grupper 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning för att utreda hur grupper som står längst bort ifrån vården kan synliggöras så att deras vård ur


Utskottsberedning: 2020/21:SoU16

Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:432 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 106 kB)

Hyressättning

Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V Hyressättning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att påtaglighetsrekvisitet bör tas bort och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att hyreslagen


Utskottsberedning: 2020/21:CU7

Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:404 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

Beredskap mot pandemier

Motion 2020/21:389 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:389 av Karin Rågsjö m.fl. V Beredskap mot pandemier Innehållsförteckning 1Förslag till riksdagsbeslut 2Myndigheters, regioners och kommuners krisberedskap 2.1Regioners krisberedskap och hälso- och sjukvård 2.2Vad har påverkat dödstalen i Sverige 2.3Tydligare ledning och styrning 2.4Nationell


Utskottsberedning: FöU 2020/21:SoU14 2020/21:SoU17 2020/21:SoU8

Motion 2020/21:389 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:389 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se