Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:461 av Momodou Malcolm Jallow (V) 15 september 2020 Rasism och afrofobi i Sverige
Interpellationsdebatt 2017/18:444 av Momodou Jallow (V) 13 april 2018 Skatteflykt och EU:s så kallade svarta lista
Interpellationsdebatt 2017/18:233 av Yasmine Posio Nilsson (V) 20 december 2017 EU:s biståndspolitik och människor på flykt

med anledning av prop. 2017/18:218 Behandling av personuppgifter på utbildningsområdet

Motion 2017/18:4130 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4130 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:218 Behandling av personuppgifter på utbildningsområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Skolverket i uppdrag att utreda inrättandet av en kvalitetsmärkning


Utskottsberedning: 2017/18:UbU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4130 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4130 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning

Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:190 Reformerade stöd till personer med funktionsnedsättning. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:SfU23
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2017/18:4089 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2017/18:182 Samling för skolan

Motion 2017/18:4085 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:4085 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2017/18:182 Samling för skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som rör förslaget om att skriva in i skollagen att huvudmännen ska verka för en allsidig social sammansättning av elever. Riksdagen avslår


Utskottsberedning: 2017/18:UbU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4085 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4085 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se