Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol

Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Domstolsverket i uppdrag att ta fram ett ackrediteringssystem för


Utskottsberedning: 2018/19:JuU23
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3053 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2018/19:71 Genomförande av barnrättsdirektivet och några andra straffprocessuella frågor

Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:71 Genomförande av barnrättsdirektivet och några andra straffprocessuella frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma med förslag


Utskottsberedning: 2018/19:JuU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3044 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

Ombildning av allmännyttiga hyresrätter

Skriftlig fråga 2018/19:252 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2018/19:252 Ombildning av allmännyttiga hyresrätter av Momodou Malcolm Jallow V till Statsrådet Per Bolund MP Det råder bostadsbrist i en majoritet av landets kommuner, i synnerhet i storstadsregionerna. Störst är bristen på hyresrätter med rimliga hyror. Trots det väljer den blågröna majoriteten i Stockholm att

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:252 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se