Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:SkU12 27 mars 2018 Skatteförfarande
Debatt om förslag 2017/18:SkU9 27 mars 2018 Beskattning av företag, kapital och fastighet
Debatt om förslag 2017/18:SkU8 27 mars 2018 Inkomstskatt
Debatt om förslag 2017/18:SkU11 22 mars 2018 Mervärdesskatt

med anledning av prop. 2018/19:96 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt

Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:96 Polisens tillgång till underrättelser från Försvarets radioanstalt 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:96. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2018/19:JuU28
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:3075 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 104 kB)

med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt

Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:107 Åtgärder mot handel med hyreskontrakt 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen i den del som avser förslaget om att kriminalisera köp av hyreskontrakt. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2018/19:CU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3076 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning - anpassningar till EU-rätten

Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:86. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2018/19:JuU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se