Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:580 av Momodou Malcolm Jallow (V) 6 april 2021 Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet
Interpellationsdebatt 2020/21:454 av Momodou Malcolm Jallow (V) 19 mars 2021 Kapade bostadsrättsföreningar
Debatt om förslag 2020/21:CU11 17 mars 2021 Fastighetsrätt
Debatt om förslag 2020/21:CU9 17 mars 2021 Bostadspolitik

med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 2021-2025

Motion 2020/21:3929 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3929 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 20212025 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att specifika insatser


Utskottsberedning: 2020/21:SoU25

Motion 2020/21:3929 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2020/21:3929 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 109 kB)

med anledning av skr. 2020/21:105 Ungdomspolitisk skrivelse

Motion 2020/21:3932 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3932 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V med anledning av skr. 2020/21:105 Ungdomspolitisk skrivelse 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör få i uppdrag att komplettera handlingsplanen Till det fria ordets försvar med en del


Utskottsberedning: 2020/21:KrU8

Motion 2020/21:3932 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3932 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 95 kB)

med anledning av prop. 2020/21:122 Bättre studiestöd högre upp i åldrarna

Motion 2020/21:3907 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:3907 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:122 Bättre studiestöd högre upp i åldrarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:122 Bättre studiestöd högre upp i åldrarna i den del förslaget avser höjd avskrivningsålder från 67 år till 71 år. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:UbU17

Motion 2020/21:3907 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3907 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se