Momodou Malcolm Jallow (V)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 185
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post momodou-malcolm.jallow[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-08-31 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-09-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17-. Ledamot skatteutskottet 17-18 och civilutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 17-. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:49 av Momodou Malcolm Jallow (V) 21 oktober 2021 Vräkningar av barnfamiljer
Interpellationsdebatt 2020/21:580 av Momodou Malcolm Jallow (V) 6 april 2021 Rasism och diskriminering inom offentlig verksamhet
Interpellationsdebatt 2020/21:454 av Momodou Malcolm Jallow (V) 19 mars 2021 Kapade bostadsrättsföreningar
Interpellationsdebatt 2020/21:277 av Momodou Malcolm Jallow (V) 14 januari 2021 Ett statligt startlån för förstagångsköpare

Dokument:

Utredningen Fri hyressättning vid nyproduktion av bostäder

Skriftlig fråga 2020/21:3081 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2020/21:3081 Utredningen Fri hyressättning vid nyproduktion av bostäder av Momodou Malcolm Jallow V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Utredningen om marknadshyror, Fri hyressättning vid nyproduktion av bostäder Ju 2020:10har i uppdrag att ta fram förslag som om de genomfördes skulle innebära

Inlämnad: 2021-06-02 Svarsdatum: 2021-06-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3081 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 91 kB)

Besittningsskyddet

Skriftlig fråga 2020/21:2847 av Momodou Malcolm Jallow (V)

Fråga 2020/21:2847 Besittningsskyddet av Momodou Malcolm Jallow V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Den 31 maj presenterar regeringen en utredning om fri hyressättning i nyproduktiondet vill säga marknadshyror. Januaripartierna, som ligger bakom utredningen, hävdar att reformen bland annat ska leda

Inlämnad: 2021-05-12 Svarsdatum: 2021-05-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2847 av Momodou Malcolm Jallow (V) (pdf, 113 kB)

med anledning av prop. 2020/21:175 Stärkt kompetens i vård och omsorg - reglering av undersköterskeyrket

Motion 2020/21:4011 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4011 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:175 Stärkt kompetens i vård och omsorg reglering av undersköterskeyrket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att yrket undersköterska bör regleras av en skyddad yrkestitel och med


Utskottsberedning: 2020/21:SoU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:4011 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:4011 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.