Mona Olin (SD)

Mona Olin (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 327
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mona.olin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 

Dokument:

Barsebäcks kärnkraftverk 2.0

Motion 2022/23:2065 av Jörgen Grubb m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2065 av Jörgen Grubb m.fl. SD Barsebäcks kärnkraftverk 2.0 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga ett nytt kärnkraftverk i Barsebäck av modernaste slag, med tillräcklig effekt för att täcka elbehovet i Skåne de närmsta 50 åren, och

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: NU

Motion 2022/23:2065 av Jörgen Grubb m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:2065 av Jörgen Grubb m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Ett paket för Skåne – en utbyggd skånsk infrastruktur för framtiden

Motion 2022/23:1387 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1387 av Patrik Jönsson m.fl. SD Ett paket för Skåne en utbyggd skånsk infrastruktur för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga ut E6 till sexfilig motorväg HelsingborgMalmö och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 7
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:1387 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:1387 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

En arbetsskadeförsäkring i behov av förändring

Motion 2022/23:1153 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1153 av Julia Kronlid m.fl. SD En arbetsskadeförsäkring i behov av förändring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av bedömningsprocessen i arbetsskadeförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 3
Utskottsberedning: SfU 2022/23:AU8

Motion 2022/23:1153 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:1153 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.