Monica Haider (S)

Monica Haider (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kronobergs län, plats 182
Titel Metallarbetare.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864164
E-post monica.haider[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2021-09-02 –
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-02
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2017-10-13 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-11-01 – 2015-11-12

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-18 och näringsutskottet 18-. Suppleant kulturutskottet 14-18, finansutskottet 18- och miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 14-15. Personlig suppleant styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 17-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren/metallarbetaren Allan Bengtsson och verksamhetsledaren Kerstin Bengtsson, f. Dahl.
  • Utbildning

    Nioårig grundskola. Gymnasieingenjör maskin, Hässleholms tekniska 88-90. Statskunskap, Lunds universitet 97-01.
  • Anställningar

    Sömmerska, Petris AB, Vislanda 79-86. Au pair, Chicago 83-84. Metallarbetare, Proton Cartec/EVAB, Eneryda 86-90. Instruktör, Samhall Dacke AB 90-97.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsråd, Länsstyrelsen Kronoberg 16-19. Insynsråd, Jordbruksverket 16-. Parlamentariska landsbygdskommittén 15-17. Viltförvaltningsdelegationen Kronoberg.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Älmhult.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partidistriktsordförande, Kronoberg 09-. Ersättare, partistyrelsen Socialdemokraterna. Styrelseledamot, Älmhults arbetarekommun. Ordförande, Enerydaortens viltförvaltningsområde.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Planskilda korsningar och obevakade korsningar på järnväg

Skriftlig fråga 2014/15:628 av Monica Haider (S)

Fråga 2014/15:628 Planskilda korsningar och obevakade korsningar på järnväg av Monica Haider S till Statsrådet Anna Johansson S För någon vecka sedan hände en olycka med bil och tåg mellan Älmhult och Olofström. Det var vid en obevakad övergång. Det är bara tio år sedan det hände senast vid samma övergång och då med dödlig

Inlämnad: 2015-06-04 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:628 av Monica Haider (S) (pdf, 67 kB)

Eftersöksjägare som hamnar i kläm

Skriftlig fråga 2014/15:371 av Monica Haider (S)

Fråga 2014/15:371 Eftersöksjägare som hamnar i kläm av Monica Haider S till Statsrådet Anders Ygeman S Omorganisationen av polismyndigheterna har fått till följd att eftersöksjägarna har hamnat mellan stolarna. Det är flera orsaker som samverkar, vilket har fått till följd att ersättningen inte betalas ut. Ersättningen

Inlämnad: 2015-03-30 Besvarare: Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:371 av Monica Haider (S) (pdf, 69 kB)

Fungerande bredband och mobiltäckning i glest befolkade områden

Skriftlig fråga 2014/15:143 av Monica Haider (S)

Fråga 2014/15:143 Fungerande bredband och mobiltäckning i glest befolkade områden av Monica Haider S till Landsbygdsminister Sven-Erik Bucht S Länsstyrelserna har tagit fram en ny rapport som visar att betalningen i glest befolkade områden har blivit sämre och svårare att genomföra. Allt färre företagare hanterar kontanter

Inlämnad: 2014-12-16 Besvarare: Mehmet Kaplan (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:143 av Monica Haider (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.