Monika Lövgren (SD)

Monika Lövgren (SD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 116
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post monika.lovgren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för David Perez
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-02-29 – 2021-02-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-06 – 2021-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-06 – 2021-02-28
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-06 – 2021-02-28
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-02-28
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-02-28
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-02-28
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-28

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den vita käppens status som trafiksymbol

Skriftlig fråga 2020/21:858 av Monika Lövgren (SD)

Fråga 2020/21:858 Den vita käppens status som trafiksymbol av Monika Lövgren SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den vita käppen är en internationellt erkänd symbol som visar att användaren har en synnedsättning. Den vita käppen är de synskadades möjlighet att kommunicera med andra och seende trafikanter. Därför

Inlämnad: 2020-12-03 Svarsdatum: 2020-12-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:858 av Monika Lövgren (SD) (pdf, 88 kB)

Mobilsurfande cyklister

Skriftlig fråga 2020/21:726 av Monika Lövgren (SD)

Fråga 2020/21:726 Mobilsurfande cyklister av Monika Lövgren SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I Sverige är det från den 1 februari 2018 förbjudet för en person att hålla en mobiltelefon i handen vid körning av motorfordon. Detta för att minska andelen olyckor i trafiken. Nu ser vi samma beteende hos fotgängare

Inlämnad: 2020-11-26 Svarsdatum: 2020-12-09 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:726 av Monika Lövgren (SD) (pdf, 87 kB)

Avdrag för bilresande under coronakrisen

Skriftlig fråga 2020/21:580 av Monika Lövgren (SD)

Fråga 2020/21:580 Avdrag för bilresande under coronakrisen av Monika Lövgren SD till Finansminister Magdalena Andersson S Arbetsmiljöverket har gått ut till allmänheten med råd för att undvika smitta av covid-19. Råden innebär att man uppmanar människor att välja alternativa färdmedel som att cykla, gå eller åka bil till

Inlämnad: 2020-11-19 Svarsdatum: 2020-12-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:580 av Monika Lövgren (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se