Morgan Johansson (S)

Morgan Johansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 124
Titel Journalist.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864366
E-post morgan.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2014-10-03 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2011-06-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Ordinarie 2010-01-01 – 2011-02-28
    • Ledig 2009-10-05 – 2009-12-31
    • Ordinarie 2007-12-22 – 2009-10-04
    • Ledig 2007-10-15 – 2007-12-21
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-10-14
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2011-06-18 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Ordförande 2010-10-12 – 2011-02-28
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2022-10-19 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-19 – 2022-10-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2012-03-22
    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2022-10-19 –
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-10-03
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2022-10-26 –
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Justitiedepartementet

    • Justitie- och inrikesminister 2021-11-30 – 2022-10-18
    • Justitie- och migrationsminister 2019-01-21 – 2021-11-30
    • Justitie- och inrikesminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Justitie- och migrationsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot justitieutskottet 98-02, 10 och 11, 1:e vice ordförande 02, ordförande 10-14, konstitutionsutskottet 06-10 och sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09. Ledamot riksdagens besvärsnämnd 98-02, Europarådets svenska delegation 06-10, riksdagsstyrelsen 06-10 och krigsdelegationen 10-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-12 och Utrikesnämnden 12-14. Statsråd (folkhälso- och socialtjänstminister), Socialdepartementet 021021-061006, statsråd (justitie- och migrationsminister), Justitiedepartementet 141003-170726, statsråd (justitie- och inrikesminister), Justitiedepartementet 170727-190120 och statsråd (justitie- och migrationsminister), Justitiedepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Plåtslagaren Tommy Johansson och undersköterskan Birgitta Johansson, f. Månsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje (kemi), Ängelholm och Helsingborg, slutår 89. Fil.kand., statsvetenskap, Lunds universitet 93.
  • Anställningar

    Redaktör och ledarskribent, Arbetet 94-97. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 97-98. Vikarierande statssekreterare, Justitiedepartementet 00. Sakkunnig, Näringsdepartementet 01-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Brottsförebyggande rådet 99- och ordförande 99-02. Ledamot, 1998 års sexualbrottskommitté 98-01, Göteborgskommitténs referensgrupp 02, Skeppshypotekskassan 00-02 och Grundlagskommittén 06-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ängelholm 88. Kommunfullmäktig, Lund 94-97. Ledamot, fastighetsnämnden, Lund 91-94. Nämndeman, Lunds tingsrätt 92-94 och Hovrätten över Skåne och Blekinge 94-97. Ledamot, byggnadsnämnden, Lund 94-97.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU i Ängelholm, ordförande 86, Lunds socialdemokratiska studentklubb, ordförande 91 och Socialdemokratiska studentförbundet 91-92. Styrelseledamot, SSU Skåne, ordförande 92-94. Ledamot, SSU:s internationella utskott 94. Sekreterare, Lunds arbetarekommun 95. Ledamot, socialistinternationalens arbetsgrupp för den kurdiska frågan 00. Adjungerad styrelseledamot, Lunds arbetarekommun. Revisor, Lunds arbetarekommun. Vice ordförande, Skånes socialdemokratiska partidistrikt. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 13- och Socialdemokraternas verkställande utskott 13-. Styrelseledamot, Ängelholms kanotklubb 86-89 och Humanisterna 07-10.
  • Litteratur

    S-2000 - unga socialdemokrater om framtiden (98, tillsammans med andra), Välfärd till salu och den brända jordens taktik (01, tillsammans med Christer Persson), Skatter - förtryck eller befrielse? (02, tillsammans med Christer Persson) och Tankar och tal (01, tillsammans med Annika Nilsson).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Den kraftiga ökningen av traktorstölder
Interpellationsdebatt 2021/22:506 av Thomas Morell (SD) 29 juni 2022 Den kraftiga ökningen av traktorstölder
Stillbild från Interpellationsdebatt: Hatbrott mot svenskar
Interpellationsdebatt 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD) 29 juni 2022 Hatbrott mot svenskar
Stillbild från Interpellationsdebatt: Imamers vigselrätt
Interpellationsdebatt 2021/22:499 av Mikael Eskilandersson (SD) 29 juni 2022 Imamers vigselrätt
Stillbild från Interpellationsdebatt: Åtgärder för att stoppa sexualbrott mot barn
Interpellationsdebatt 2021/22:496 av Marléne Lund Kopparklint (M) 29 juni 2022 Åtgärder för att stoppa sexualbrott mot barn

Dokument:

Vårt Sverige kan bättre

Motion 2022/23:2074 av Magdalena Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2074 av Magdalena Andersson m.fl. S Vårt Sverige kan bättre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan av

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2074 av Magdalena Andersson m.fl. (S) (docx, 385 kB) Motion 2022/23:2074 av Magdalena Andersson m.fl. (S) (pdf, 405 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. S Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:UU2

Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S) (docx, 88 kB) Motion 2022/23:2042 av Morgan Johansson m.fl. (S) (pdf, 113 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. S Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 7
Utskottsberedning: 2022/23:UU1

Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S) (docx, 89 kB) Motion 2022/23:2041 av Morgan Johansson m.fl. (S) (pdf, 122 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.