Muharrem Demirok (C)

Muharrem Demirok (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 326
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post muharrem.demirok[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Infrastruktur
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Infrastruktur

Dokument:

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2022/23:2208 av Jonny Cato m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2208 av Jonny Cato m.fl. C Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Jämställdhet

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU1

Motion 2022/23:2208 av Jonny Cato m.fl. (C) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:2208 av Jonny Cato m.fl. (C) (pdf, 116 kB)

Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv

Motion 2022/23:2207 av Jonny Cato m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2207 av Jonny Cato m.fl. C Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i lagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2022/23:AU2

Motion 2022/23:2207 av Jonny Cato m.fl. (C) (docx, 88 kB) Motion 2022/23:2207 av Jonny Cato m.fl. (C) (pdf, 103 kB)

Ledarskap för klimat och grön omställning

Motion 2022/23:2190 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2022/23:2190 av Annie Lööf m.fl. C Ledarskap för klimat och grön omställning Centerpartiets klimatpolitik utgår ifrån ett klart och tydligt mål. Sveriges och världens utsläpp måste minska, och det måste gå betydligt snabbare än idag. Då måste det kosta att släppa ut, och den som smutsar ner ska

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 201
Utskottsberedning: MJU NU SkU UbU UU 2022/23:CU10 2022/23:CU12 2022/23:CU13 2022/23:CU8 2022/23:CU9 2022/23:FiU22 2022/23:FiU34 2022/23:FöU1 2022/23:MJU 2022/23:MJU1 2022/23:TU4

Motion 2022/23:2190 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 123 kB) Motion 2022/23:2190 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 242 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.