Nadja Awad (V)

Nadja Awad (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Örebro län, plats 342
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nadja.awad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Demokrati och mänskliga rättigheter
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Demokrati och mänskliga rättigheter

Dokument:

Riksdagsledamöternas arvoden

Motion 2022/23:1250 av Jessica Wetterling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1250 av Jessica Wetterling m.fl. V Riksdagsledamöternas arvoden 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att riksdagsstyrelsen bör återkomma med förslag om att binda nivån på riksdagsledamöternas grundarvode till 100 procent av ett prisbasbelopp

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 2
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:1250 av Jessica Wetterling m.fl. (V) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:1250 av Jessica Wetterling m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Svensk flyktingpolitik

Motion 2022/23:1230 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1230 av Tony Haddou m.fl. V Svensk flyktingpolitik 1  Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 3.1Varför drivs människor på flykt 3.2Flyktingkonventionen 4Ändringar i utlänningslagen 4.1En förändrad syn på rättigheter 4.2Felaktiga utgångspunkter 5En återgång till den tidigare

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 25
Utskottsberedning: SfU UbU 2022/23:AU1 2022/23:AU6 2022/23:SfU4

Motion 2022/23:1230 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:1230 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 173 kB)

Ett modernt och demokratiskt statsskick

Motion 2022/23:1216 av Jessica Wetterling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1216 av Jessica Wetterling m.fl. V Ett modernt och demokratiskt statsskick 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning om det svenska statsskicket i syfte att införa republik och tillkännager detta för

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 4
Utskottsberedning: FöU KU

Motion 2022/23:1216 av Jessica Wetterling m.fl. (V) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:1216 av Jessica Wetterling m.fl. (V) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.