Nicklas Attefjord (MP)

Nicklas Attefjord (MP)

Tjänstgörande ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 300
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nicklas.attefjord[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Janine Alm Ericson
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-02-09 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2021-02-25 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2020/21:SoU13 3 mars 2021 Frågor om psykisk hälsa
Debatt om förslag 2020/21:SoU9 3 mars 2021 Äldrefrågor

Prioritetsordningen vid vaccination mot covid-19

Interpellation 2020/21:418 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2020/21:418 Prioritetsordningen vid vaccination mot covid-19 av Arin Karapet M till Socialminister Lena Hallengren S Den nationella vaccinationsplanen mot covid-19 bygger på Folkhälsomyndighetens rekommendationer och prioriteringar fördelade i fyra faser. Turordningen för erbjudande av vaccinering ska bygga

Inlämnad: 2021-02-05 Svarsdatum: 2021-03-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2020/21:418 av Arin Karapet (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Prioritetsordningen vid vaccination mot covid-19

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se