Nicklas Attefjord (MP)

Nicklas Attefjord (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-12-14

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-02-09 – 2021-11-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-11-11 – 2022-12-14
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Ledamot 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Prioritetsordningen vid vaccination mot covid-19

Interpellation 2020/21:418 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2020/21:418 Prioritetsordningen vid vaccination mot covid-19 av Arin Karapet M till Socialminister Lena Hallengren S Den nationella vaccinationsplanen mot covid-19 bygger på Folkhälsomyndighetens rekommendationer och prioriteringar fördelade i fyra faser. Turordningen för erbjudande av vaccinering ska bygga

Inlämnad: 2021-02-05 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2020/21:418 av Arin Karapet (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Prioritetsordningen vid vaccination mot covid-19

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.