Nicklas Attefjord (MP)

Nicklas Attefjord (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-12-14

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2021-02-09 – 2021-11-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-11-11 – 2022-12-14
    • Socialutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Ledamot 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Suppleant 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Extra suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-11-17 – 2022-12-14
    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En närvarande stat

Motion 2022/23:2279 av Nicklas Attefjord (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2279 av Nicklas Attefjord MP En närvarande stat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om statens regionala servicecenter och tillkännager detta för regeringen. Motivering De flesta kommuner har kommunala servicecenter dit medborgarna kan ta sig

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:2279 av Nicklas Attefjord (MP) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2279 av Nicklas Attefjord (MP) (pdf, 70 kB)

Jämställdhetspolitik

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. MP Jämställdhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av ett intersektionellt perspektiv i arbetet med jämställdhetsmålen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 126
Utskottsberedning: KU SkU UU 2022/23:AU1 2022/23:AU5 2022/23:AU6 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU11 2022/23:CU6 2022/23:JuU11 2022/23:JuU12 2022/23:JuU14 2022/23:KrU8 2022/23:NU16 2022/23:SfU11 2022/23:SfU15 2022/23:SfU16 2022/23:SoU1 2022/23:SoU12 2022/23:SoU13 2022/23:SoU14 2022/23:SoU16 2022/23:SoU17 2022/23:SoU18 2022/23:SoU20 2022/23:UbU10 2022/23:UbU11 2022/23:UbU4 2022/23:UbU5 2022/23:UbU6 2022/23:UbU7 2022/23:UbU8
Riksdagsbeslut (126 yrkanden): 4 avslag, 122 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 125 kB) Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 244 kB)

Korsägande mellan apotek och förskrivare

Motion 2022/23:2276 av Nicklas Attefjord (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2276 av Nicklas Attefjord MP Korsägande mellan apotek och förskrivare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett förbud för korsägande mellan apotek och förskrivare och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt svensk

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SoU15

Motion 2022/23:2276 av Nicklas Attefjord (MP) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2276 av Nicklas Attefjord (MP) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.