Niels Paarup-Petersen (C)

Niels Paarup-Petersen (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 221
Titel Konsult/Egenföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niels.paarup-petersen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18- och näringsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Säljaren Svend Aage Paarup-Petersen och läraren Grete Lilian Paarup-Petersen.
  • Utbildning

    Grundskola, Povlsbjergskolen, Vojens Danmark, slutår 93. Sydvestfyns Efterskole, Glamsbjerg Danmark 93-94. Haderslev Handelsskole, Danmark 94-97. Studier i statsvetenskap, universiteten i Århus och Köpenhamn, 98-10.
  • Anställningar

    Studentmedarbetare och projektanställd, Öresundsbron 04-06. Analytiker, Öresundsinstitutet 06-08. Ekonom och pressmedarbetare, BRF kredit 09. Egenföretagare, Nuddson 09-18. Politisk sekreterare, Region Skåne 09-14. Konsult, frilans, Mannov 11-15. Strateg, Giv Akt, 15-16. Seniorkonsult, Gullers Grupp 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 18-19. Regionfullmäktig, Region Skåne 14-18. Ledamot, nämnden för Skånes universitetssjukvård. Ledamot, Södra regionvårdsnämnden. Ledamot, E-hälsoberedningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet i Malmö, och ordförande 11-13. Styrelseledamot, Centerpartiet i Skåne. Medlem, ledningsgruppen, Malmö Yrkeshögskola 14-. Ordförande, ledningsgruppen, Skånes Yrkeshögskola 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Snabbare och riktad utbyggnad av havsbaserad vindkraft

Skriftlig fråga 2021/22:287 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2021/22:287 Snabbare och riktad utbyggnad av havsbaserad vindkraft av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Anders Ygeman S Utbyggnaden av havsbaserad vind har varit förknippad med långa väntetider för tillstånd hos regeringen, trots en hög investeringsvilja och stort behov av tillkommande produktion. De incitament

Inlämnad: 2021-10-27 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:287 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2021/22:3 En förenklingspolitik för stärkt konkurrenskraft, tillväxt och innovationsförmåga

Motion 2021/22:4230 av Per Schöldberg m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4230 av Per Schöldberg m.fl. C med anledning av skr. 2021/22:3 En förenklingspolitik för stärkt konkurrenskraft, tillväxt och innovationsförmåga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Regelrådet ska förstärkas och tillkännager detta för


Utskottsberedning: NU

Motion 2021/22:4230 av Per Schöldberg m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4230 av Per Schöldberg m.fl. (C) (pdf, 84 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2021/22:4126 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4126 av Fredrik Christensson m.fl. C Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utbildning till jobb


Utskottsberedning: 2021/22:UbU1

Motion 2021/22:4126 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 100 kB) Motion 2021/22:4126 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 198 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se