Niels Paarup-Petersen (C)

Niels Paarup-Petersen (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 221
Titel Konsult/Egenföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niels.paarup-petersen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18- och näringsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Säljaren Svend Aage Paarup-Petersen och läraren Grete Lilian Paarup-Petersen.
  • Utbildning

    Grundskola, Povlsbjergskolen, Vojens Danmark, slutår 93. Sydvestfyns Efterskole, Glamsbjerg Danmark 93-94. Haderslev Handelsskole, Danmark 94-97. Studier i statsvetenskap, universiteten i Århus och Köpenhamn, 98-10.
  • Anställningar

    Studentmedarbetare och projektanställd, Öresundsbron 04-06. Analytiker, Öresundsinstitutet 06-08. Ekonom och pressmedarbetare, BRF kredit 09. Egenföretagare, Nuddson 09-18. Politisk sekreterare, Region Skåne 09-14. Konsult, frilans, Mannov 11-15. Strateg, Giv Akt, 15-16. Seniorkonsult, Gullers Grupp 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 18-19. Regionfullmäktig, Region Skåne 14-18. Ledamot, nämnden för Skånes universitetssjukvård. Ledamot, Södra regionvårdsnämnden. Ledamot, E-hälsoberedningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet i Malmö, och ordförande 11-13. Styrelseledamot, Centerpartiet i Skåne. Medlem, ledningsgruppen, Malmö Yrkeshögskola 14-. Ordförande, ledningsgruppen, Skånes Yrkeshögskola 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Val av utbildningsort för barn i gränsområden

Skriftlig fråga 2021/22:1713 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2021/22:1713 Val av utbildningsort för barn i gränsområden av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom S En flicka på 5 år, bor i Malmö och har fått en plats på kungliga teaterns balettskola i Köpenhamn till skolstart nästa år. 8 av 240 barn i hennes ålder kom in. Flickans mamma ansökte hos

Inlämnad: 2022-06-14 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1713 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 89 kB)

Elområden

Skriftlig fråga 2021/22:1261 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2021/22:1261 Elområden av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Khashayar Farmanbar S Energiministern har svarat på min tidigare fråga om elområdena. Jag tackar för det, men konstaterar att det saknas svar på hur regeringen tänker agera för att sänka prisskillnaderna mellan elområdena. Jag vill därför ställa följande

Inlämnad: 2022-03-14 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1261 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 104 kB)

Ojämlika elpriser

Skriftlig fråga 2021/22:1210 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2021/22:1210 Ojämlika elpriser av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Khashayar Farmanbar S Det är krig i Europa, och den kris som följer påverkar oss alla. Det behöver finnas en stor förståelse för att kriget i Ukraina kommer få negativa konsekvenser även i Sverige. Vi måste alla förstå att uppoffringar krävs

Inlämnad: 2022-03-03 Svarsdatum: 2022-03-09 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1210 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.