Niels Paarup-Petersen (C)

Niels Paarup-Petersen (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Malmö kommun, plats 221
Titel Konsult/Egenföretagare.
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niels.paarup-petersen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-16 – 2019-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant kulturutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18- och näringsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Säljaren Svend Aage Paarup-Petersen och läraren Grete Lilian Paarup-Petersen.
  • Utbildning

    Grundskola, Povlsbjergskolen, Vojens Danmark, slutår 93. Sydvestfyns Efterskole, Glamsbjerg Danmark 93-94. Haderslev Handelsskole, Danmark 94-97. Studier i statsvetenskap, universiteten i Århus och Köpenhamn, 98-10.
  • Anställningar

    Studentmedarbetare och projektanställd, Öresundsbron 04-06. Analytiker, Öresundsinstitutet 06-08. Ekonom och pressmedarbetare, BRF kredit 09. Egenföretagare, Nuddson 09-18. Politisk sekreterare, Region Skåne 09-14. Konsult, frilans, Mannov 11-15. Strateg, Giv Akt, 15-16. Seniorkonsult, Gullers Grupp 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 18-19. Regionfullmäktig, Region Skåne 14-18. Ledamot, nämnden för Skånes universitetssjukvård. Ledamot, Södra regionvårdsnämnden. Ledamot, E-hälsoberedningen.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet i Malmö, och ordförande 11-13. Styrelseledamot, Centerpartiet i Skåne. Medlem, ledningsgruppen, Malmö Yrkeshögskola 14-. Ordförande, ledningsgruppen, Skånes Yrkeshögskola 15-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:UbU10 11 mars 2020 Övergripande skolfrågor
Debatt om förslag 2019/20:CU9 19 februari 2020 Hyresrätt m.m.
Frågestund 13 februari 2020 Frågestund
Frågestund 23 januari 2020 Frågestund

Bredband i hela landet

Motion 2020/21:419 av Martina Johansson och Niels Paarup-Petersen (båda C)

Motion till riksdagen 2020/21:419 av Martina Johansson och Niels Paarup-Petersen båda C Bredband i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta kommunal medfinansiering vid bredbandsutbyggnad och använda sig av gruppundantagsförordningen i EU och tillkännager

2020-09-25

Motion 2020/21:419 av Martina Johansson och Niels Paarup-Petersen (båda C) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:419 av Martina Johansson och Niels Paarup-Petersen (båda C) (pdf, 81 kB)

Fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör

Motion 2020/21:417 av Jonny Cato och Niels Paarup-Petersen (båda C)

Motion till riksdagen 2020/21:417 av Jonny Cato och Niels Paarup-Petersen båda C Fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det angelägna i att fortsätta arbetet med en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör och tillkännager

2020-09-25

Motion 2020/21:417 av Jonny Cato och Niels Paarup-Petersen (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:417 av Jonny Cato och Niels Paarup-Petersen (båda C) (pdf, 76 kB)

Gör Öresund till biosfärområde

Motion 2020/21:416 av Niels Paarup-Petersen (C)

Motion till riksdagen 2020/21:416 av Niels Paarup-Petersen C Gör Öresund till biosfärområde Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att göra Öresund till marint skyddsområde och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att

2020-09-25

Motion 2020/21:416 av Niels Paarup-Petersen (C) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:416 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se