Niklas Karlsson (S)

Niklas Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 292
Titel Ombudsman.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865136
E-post niklas.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Vice ordförande 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Vice ordförande 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-11-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 – 2019-02-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 16-18 och försvarsutskottet 18, ordförande 18-19, vice ordförande 19-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19, vice ordförande 18. Suppleant finansutskottet 14-16. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-18 och krigsdelegationen 18-. Suppleant valberedningen 18- och utrikesnämnden 18-. Revisorssuppleant Systembolaget AB 15-19.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Landskrona, slutår 93. Sergeant, Kungl. Wendes Artilleriregemente, A3, Lunds universitet 93-94 .
  • Anställningar

    Landskrona kommun, Socialdemokraterna i Landskrona.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Landskrona 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-98. Ordförande 02-06 och vice ordförande, kommunstyrelsen 06-12. Kommunalråd 02-12. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 99-02. Kommuninvests ekonomiska förening 07-. Vice ordförande, servicenämnden, Region Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Lunds socialdemokratiska studentklubb 97. Styrelsen, Socialdemokraterna, Landskrona. Partistyrelsen, Socialdemokraterna 05-. Ordförande, Socialdemokraterna i Skåne 13-.
  • Litteratur

    De radikala idéernas Lund (97, red. Magnus Wennerhag).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förutsättningar för hållbar utveckling av Ängelholm-Helsingborgs flygplats

Motion 2020/21:2146 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2146 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson båda S Förutsättningar för hållbar utveckling av Ängelholm-Helsingborgs flygplats Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en översyn av fördelningen av det statliga stödet till regionala


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2146 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2146 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S) (pdf, 78 kB)

Förbättringar av E6 genom Skåne

Motion 2020/21:2145 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2145 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson båda S Förbättringar av E6 genom Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna att bygga ut E6 genom Skåne till en trefilig motorväg på fler


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2145 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2145 av Per-Arne Håkansson och Niklas Karlsson (båda S) (pdf, 79 kB)

Kommunala hastighetskameror

Motion 2020/21:2036 av Joakim Sandell och Niklas Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2036 av Joakim Sandell och Niklas Karlsson båda S Kommunala hastighetskameror Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kommuner ska få möjlighet att sätta upp och finansiera hastighetskameror och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2036 av Joakim Sandell och Niklas Karlsson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2036 av Joakim Sandell och Niklas Karlsson (båda S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se