Niklas Karlsson (S)

Niklas Karlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 292
Titel Ombudsman.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865136
E-post niklas.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-12-08 – 2020-12-15
    • Vice ordförande 2020-11-10 – 2020-12-08
    • Deputerad 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Vice ordförande 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Vice ordförande 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-11-15
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2018-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2020-11-01 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 – 2019-02-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot finansutskottet 16-18 och försvarsutskottet 18, ordförande 18-19, vice ordförande 19-. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19, vice ordförande 18. Suppleant finansutskottet 14-16. Ledamot Europarådets svenska delegation 14-18 och krigsdelegationen 18-. Suppleant valberedningen 18- och utrikesnämnden 18-. Revisorssuppleant Systembolaget AB 15-19.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Landskrona, slutår 93. Sergeant, Kungl. Wendes Artilleriregemente, A3, Lunds universitet 93-94 .
  • Anställningar

    Landskrona kommun, Socialdemokraterna i Landskrona.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Landskrona 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 94-98. Ordförande 02-06 och vice ordförande, kommunstyrelsen 06-12. Kommunalråd 02-12. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 99-02. Kommuninvests ekonomiska förening 07-. Vice ordförande, servicenämnden, Region Skåne 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Lunds socialdemokratiska studentklubb 97. Styrelsen, Socialdemokraterna, Landskrona. Partistyrelsen, Socialdemokraterna 05-. Ordförande, Socialdemokraterna i Skåne 13-.
  • Litteratur

    De radikala idéernas Lund (97, red. Magnus Wennerhag).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utveckling av Öresundsregionen

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. S Utveckling av Öresundsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta för en nationell strategi och utveckling av Öresundsregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Öresundsregionen omfattar


Utskottsberedning: 2016/17:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2016/17:2164 av Lena Emilsson m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Skydd för gemensam egendom

Motion 2016/17:2807 av Peter Persson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2807 av Peter Persson m.fl. S Skydd för gemensam egendom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om skydd för gemensam egendom och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den privata äganderätten har ett gott skydd i grundlagen. Det gemensamma,


Utskottsberedning: 2017/18:KU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2807 av Peter Persson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2807 av Peter Persson m.fl. (S) (pdf, 62 kB)

Våld i samband med idrottsarrangemang

Motion 2016/17:2806 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2806 av Niklas Karlsson m.fl. S Våld i samband med idrottsarrangemang Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta ytterligare åtgärder för att förebygga och förhindra våld i samband med publika idrottsarrangemang och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:JuU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2806 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2806 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.