Niklas Sigvardsson (S)

Niklas Sigvardsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 183
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niklas.sigvardsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2022/23:44 Riksrevisionens rapport om skolpengen – effektivitet och konsekvenser

Motion 2022/23:2313 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2313 av Åsa Westlund m.fl. S med anledning av skr. 2022/23:44 Riksrevisionens rapport om skolpengen effektivitet och konsekvenser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast ska lägga fram förslag för en mer likvärdig skolpeng

Inlämnad: 2023-01-26 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2022/23:UbU12

Motion 2022/23:2313 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2313 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 128 kB)

Möjligheter för fler att studera vidare

Skriftlig fråga 2022/23:196 av Niklas Sigvardsson (S)

Fråga 2022/23:196 Möjligheter för fler att studera vidare av Niklas Sigvardsson S till Utbildningsminister Mats Persson L Regeringen har under hela hösten påstått att man vill ge fler chansen att studera vidare. Envist påstår ministern att det görs historiska satsningar på vuxenutbildningen. Det hade varit glädjande om

Inlämnad: 2022-12-20 Svarsdatum: 2023-01-18 Besvarare: Utbildningsminister Mats Persson (L)

Skriftlig fråga 2022/23:196 av Niklas Sigvardsson (S) (pdf, 89 kB)

Elstöd till företag i Jönköpings län

Skriftlig fråga 2022/23:164 av Niklas Sigvardsson (S)

Fråga 2022/23:164 Elstöd till företag i Jönköpings län av Niklas Sigvardsson S till Energi- och näringsminister Ebba Busch KD Under senhösten har företagare runt om i Sverige och Jönköpings län larmat om att det behövs besked och stöd här och nu, inte sedan. Handelskammaren Jönköpings län tog under hösten fram en rapport,

Inlämnad: 2022-12-13 Svarsdatum: 2022-12-21 Besvarare: Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:164 av Niklas Sigvardsson (S) (pdf, 105 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.